Memurlar YARARLANAMAYACAK

Memurlar YARARLANAMAYACAK

Türk Sağlık-Sen, sözleşmeli memurların bu haktan yararlanamayacağını açıkladı

Türk Sağlık-Sen, başvuruda bulundukları Devlet Personel Başkanlığının cevabına göre, sözleşmeli memurların ilk altı ay süt izninin üç saate çıkarılmasından yararlanamayacağını bildirdi.

Sendikadan yapılan yazılı açıklamada, başvuruya cevap veren Devlet Personel Başkanlığının ''torba yasa'' ile birlikte memurlar için analık iznini takip eden ilk altı ay için süt izninin üç saate çıkarılmasından, sözleşmeli memurların yararlanamayacağını belirttiği ifade edildi.

Açıklamaya göre, Başkanlığın cevap yazısında yasada yapılan değişiklikle Devlet Memurları Kanunu'ndan kadın memura, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde 3 saat izin verileceğinin hüküm altına alındığına dikkat çekildi. Sözleşmeli Personel çalıştırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararında ise süt izninin ilk altı ay için üç saat olacağına yönelik bir düzenleme olmadığına, 4/B'li ve 4/C'li personelin mevzuatta bir değişiklik yapılmadığı sürece üç saatlik süt izninden faydalanamayacaklarına işaret edildi.

Açıklamada, görüşüne yer verilen Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci de ''sözleşmeli istihdamın bebekler arasında da ayrım yapacak kadar vahim bir hal aldığını'' savunarak, ''süt iznindeki adaletsizlikle mağdur olan sözleşmeli annelerin sözleşme mağduru bebekleri olduğunu'' ifade etti.

Kahveci, bu haksızlığa bir an önce son verilerek bebekler ve annelerin birbirlerinden mahrum bırakılmamasını istedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.