Memurdan ilginç talep

Memurdan ilginç talep

Kamu-sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, krizle mücadele için bayram öncesinde verilen maaşların ikramiyeye dönüştürülmesini, 15 aralıkta maaşların verilmesini istedi.

 
Akyıldız, Kamu-Sen Konya İl Temsilciliği tarafından Hekimevi'nde düzenlenen ''Genişletilmiş İl Toplantısı''nda, Kamu-sen'in kamu çalışanlarının haklarını koruma ve geliştirme adına gücü nispetinde yoğun çalıştığını söyledi. 
16 Ağustosta toplu görüşmelere ara verildiği gün siyasi irade tarafından bazı açıklamalar yapıldığını belirten Akyıldız, memura ödeme ek kararnamesinin açıklandığını anımsattı. 
Bu açıklama sırasında 107 lira ek zammın yapıldığı ve bu zamda sendikaların etkisinin olmadığının söylendiğini vurgulayan Akyıldız, ''Doğruları söylememek bir Başbakana yakışmaz. Biz bu konuda 1 yıl önce mutabakat sağlamıştık ve 2008'e kadar tamamlanması gerekiyordu. Ama özellikle Ağustosa kadar uzattılar'' dedi. 
Yaptıkları çalışmalar ve yoğun mücadele sonucunda en düşük memur maaşının ek ödemeler ve alacağı zamlarla 1081 YTL'ye ulaşacağını dile getiren Akyıldız, ''Kamu çalışanını açlık sınırından kurtarmaya çalışıyoruz. En düşük kamu çalışanı maaşının 1390 YTL olmasını hedefliyoruz. Bunu elde etmek için çalışacağız'' diye konuştu. 
Hükümetin krize karşı bazı çalışmalar yaptığını ifade eden Akyıldız, şunları kaydetti: 
''IMF ile anlaşma sağlanmaya çalışılıyor, bazı kaynaklar aranıyor, işsizlik fonundaki paranın bir bölümü reel sektörüne aktarılmaya çalışılıyor. Ekonomi ve piyasa denilen şey teraziden oluşur. Bir kefesinde reel sektör, diğerinde tüketici, işçi, çiftçi, memur, emekli, dul ve yetim vardır. 72 milyonun 60 milyonu diğer kefede bulunuyor. Reel sektörü besleyeyim derken 60 milyonun kriz altında ezilmesine göz yumamazsınız. Terazinin diğer kefesini, talep ve tüketici, dar ve sabit gelirli noktasını desteklemelisiniz. Bunu yaparsanız memur, cebine yansıyan paranın 1 kuruşunu bile cebinde tutmaz. Bunu biliyorsunuz.'' 
Memurun desteklenmesi durumunda piyasanın canlanacağını dile getiren Akyıldız, sözlerini şöyle tamamladı: 
''Kurban bayramı öncesinde krize karşı büyük şans yakalandı. Hükümet maaşları bayram öncesinde yatırdı. Bayram bittiğinde 15 aralıkta memurun cebinde 5 kuruş kalmayacak. Sonra kredi kartına sarılacak. Memur ay başını nasıl getireceğinin hesabını yapacak. Krizle mücadelede alın size fırsat. Bayram öncesinde verdiğinizi ikramiyeye dönüştürün 15 aralıkta bize maaşımızı verin. Bunlar ülkenin gerçekleri, ihtiyaçları ve beklentileri. KDV'yi azaltmaya, gelir vergisinde düzenlemeye gerek yok. Bize parasal destek verin piyasa canlansın. Bu fırsatı kaçırmayın diyoruz.''  Akyıldız'ın konuşmasının ardından toplantı basına kapalı yapıldı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum