Meme kanserine dikkat çektiler

Meme kanserine dikkat çektiler

Meme Kanserini yenen Behiye Sağdıç ve Nevres Kutlay Mayruk isimli kadınlar, Mersin’den Konya’ya kadar Meme Kanserine dikkat çekmek ve bu tür rahatsızlık yaşayanlara örnek olmak adına bisiklet turunun ilk bölümünü tamamladılar

Bisikletçi kadınları Konya’da, Selçuklu Seyyahları Bisiklet Derneği misafir etti. Meme Kanseri tedavi sürecinde tanışan ve kanseri yendikten sonra yaşadıkları travmayı atlatmak için hobi arayışına giren 56 yaşındaki Behiye Sağdıç ve 51 yaşındaki Nevres Kutlay Mayruk, bisiklet sporuna merak sardıktan sonra uzun turlara çıktıkları organizasyonlara katılmaya başladılar. Bisiklete olan sevgileri her geçen gün artan bisikletçiler, yaşadıkları kanser sürecinin travmalarını tamamen ortadan kaldırmak ve kanser sürecini yaşayan insanlara örnek olmak amacıyla Mersin’den Konya’ya kadar pedal çevirdiler. Önce Alanya’ya uğrayan ikili, daha sonra Konya’ya geldi.

Konya’da Selçuklu Seyyahları Bisiklet Derneği’nin misafiri olan Mayruk ve Sağdıç, Konya bisiklet yollarında da pedal çevirdiler. Tur hakkında bilgi veren Nevres Kutlay Mayruk
"Korona döneminde 4- 5 ay evde kaldık. Normalleşme süreciyle birlikte arkadaşım Behiye Sağdıç'a, 'Haydi Alanya'ya gidelim' dedim. Arkadaşımın ilk deneyimi. Başarabileceğimizi düşündüm. Etap çok zor. Rampalar ve tüneller çok zor. Bunun yanı sıra bazı yerlerde daha açılmamış yollar olduğu için onlar daha da zor. Fakat yorulduğumuz yerde kamp yaptık, dinlendik. İkimiz de meme kanseriyiz. Ben daha çok kanserli hastalara moral olsun ve onlar da bazı aktivitelerin içine girsinler diye son beş senedir özellikle bisikletle aktiviteler yapıyorum. Arkadaşım da aynı şekilde." Dedi.
Behiye Sağdıç ise, kanser hastalarının kesinlikle hobisi olması gerektiğini belirterek, şunları söyledi: "Cesur ve güçlü olsunlar. Hastaysalar hastalığa takmasınlar. Bir hobileri olsun. Bu bisiklet, yürüyüş olabilir ama illa ki bir hobileri olsun. Eğer hobileri yoksa onlar ölene kadar hastalar. Ben şu an 56 yaşındayım ve Mersin'den buraya kadar geldim. Buradan Amerika'ya kadar da gidebilirim. O ruh var yani. Çünkü insana yaşamak için bir kere şans veriliyor."

Türkiye’nin en uzun bisiklet yoluna sahip olan Konya’ya hayran kaldıklarını dile getiren kadın bisiklekçiler, gönül rahatlığıyla pedal çevirdiklerini, araçlarla yaşadıkları problemleri Konya’da yaşamadıklarını ifade ettiler. Konya bisiklet konusunda çok şanslı diyen Nevres Kutlay Mayruk, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin vizyonunu beğendiklerini, Konya’ya mutlaka tekrar geleceğini ve tüm bisikletseverlerin mutlaka Konya’da pedal çevirmesi gerektiğini vurguladı.

Selçuklu Seyyahları Bisiklet Derneği Başkanı Gökhan Sizüçen ise, bisiklete gönül veren herkese kapılarının açık olduğunu belirterek, “Kuruluş amacımız bisikleti sevdirmek, bisiklet kullanımını artırmak. Bunun yanında Türkiye’nin dört bir yanındaki bisikletçilerle, derneklerle, oluşumlarla da iletişim halindeyiz. Yolu Konya’ya düşen tüm bisikletçileri misafir etmekten mutluluk duyuyoruz” dedi.

HAKAN ARMUTCU

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.