Medeniyetler Korosu'na Restore Edilen Tarihi Bina Tahsis Edildi

Medeniyetler Korosu'na Restore Edilen Tarihi Bina Tahsis Edildi

Hatay’ın sahip olduğu değerleri dünyaya aktaran Medeniyetler Korosu, Hatay Valiliği öncülüğünde gerçekleştirilen çalışmayla restore edilen Antakya Evi'ne yerleşti.

Hatay’ın sahip olduğu değerleri dünyaya aktaran Medeniyetler Korosu, Hatay Valiliği öncülüğünde gerçekleştirilen çalışmayla restore edilen Antakya Evi'ne yerleşti.

Hatay’ı ulusal ve uluslararası arenada başarıyla temsil eden Medeniyetler Korosu'na, restore edilen tarihi Antakya Evi ‘Medeniyetler Evi’ adı altında törenle teslim edildi. Törende konuşan Hatay Valisisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Hatay’ın tüm dünyaya tanıtılmasında öncü olan Medeniyetler Korosu'nun çalışmalarını yetersiz ortamlarda yaptığını, bunun öğrenilmesinin ardından da Medeniyetler Korosuna bir ev tahsis edilmesi fikrinin ortaya çıktığını söyledi. Koroya tahsis edilen evin restore edilmeden önce harabe halde olduğunu ifade eden Vali Lekesiz, restore çalışmaları sonunda evi baştan aşağı donattıklarını, eski Antakya’yı anlatacak her detayın düşünüldüğünü, bu sayede ortaya tam Medeniyetler Korosu'na göre bir evin çıktığını kaydetti.

Medeniyetler Evi sayesinde artık Medeniyetler Korosu'nun çok daha iyi şartlarda çalışmalar yapabileceğini, güneşli havalarda dışarıdaki alanda, yağmurlu havalarda ise kapalı alanda oluşturulan 60 kişilik bir salonda çalışmaların devam edeceğini kaydeden Vali Lekesiz, şehri ziyaret edenlere yönelik olarak da bu evde konserler verileceğini vurguladı.

Medeniyetler Korosu şefi Yılmaz Özfırat da koroya bu evin kazandırılmasında emeği geçen herkese şükran borcu olduğunu belirtti. Koro olarak kendilerine güvenenlerin yüzünü asla kara çıkarmayacaklarını aktaran Özfırat, bu ev sayesinde koronun rahat çalışmalar yapacağını, koroya yeni katılacak kişilere de burada eğitimler verileceğini söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından Hatay Valisi Celalettin Lekesiz ve protokol üyeleri, Medeniyetler Korosu Şefi Yılmaz Özfırat’a evi teslim etti. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.