Meclis’ten Filistin’e destek

Meclis’ten Filistin’e destek

İl Genel Meclisinin dünkü toplantısına İsrail soykırımı ve Filistine destek damgasını vurdu.

Meclis Başkanvekili Süleyman Selçuk başkanlığında toplanan meclis üyeleri, yoklamadan sonra gündem dışı söz aldı. Gündem dışı söz alan AKP Grup Başkanvekili Erol Küçükbakırcı, İsrail zulmü altında can çekişen Filistinliler için, Meclis üyeleri arasında yardım toplayacaklarını söyledi. Zulme sessiz kalan dünya ülkelerine özellikle İslam ülkelerine tepki gösteren Küçükbakırcı, İsrail zulmüne en sert tepkinin Türkiye’den geldiğini ifade etti. Erol Küçükbakırcı, “Konya İl Genel Meclisi olarak Filistin halkına yardım kampanyası başlattık. Meclis üyelerimiz duyarlılık gösterdi. Maddi olarak başlattığımız yardımlar toplandıktan sonra Kızılay’a teslim edilecek. Duyarlılıklarından dolayı tüm Meclis Üyelerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Daha sonra söz alan SP Grup Başkanvekili Abdullah Altuntaş ise Başbakan Erdoğan’ın tepkisinin sözden öteye gitmediğini vurgulayarak, “Sayın Başbakan konuşmaktan başka bir şey yapmıyor. Sayın Başbakan o kadar ziyaret gerçekleştiriliyor, neden hala yardımlar sınır kapılarında bekletiliyor? Sınır kapıları neden hala açılmıyor” diye sordu.
Hükümetten İsrail Büyükelçimizi çağırması ve buradaki İsrail Büyükelçisine ültimatom verilmesi gerektiğini savunan Altuntaş, tepkinin ancak bununla anlam kazanacağını söyledi. Bu konuşmasından sonra meclisteki AKP’li üyelerin Abdullah Altuntaş’a tepki göstermeleri, mecliste gergin anların yaşanmasına neden oldu. Filistin halkına destek verilmesi ile ilgili meclis üyelerinin konuşmalarının ardından gündem maddelerine geçildi. Plan Bütçe Komisyonu tarafından hazırlanan İşyeri Açma Ruhsatlarından alınacak hizmet bedeli ile ilgili rapor müzakereye açıldı. Rapora göre, umuma kapalı istirahat ve eğlence yerlerinin metre karesi 10.00 TL, umuma açık istirahat ve eğlence yerlerinin metrekaresi 6.00 TL, toplumun müşterek ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla açılan (lunapark, panayır) gibi alanların metrekaresi 3.00 TL ve maharet artırıcı ve zekâ geliştirici nitelikteki elektronik oyun aletlerinin bulunduğu alanların metrekaresi 3.00 TL. Spor sahaları ve okuma salonları gibi faaliyetlerin bulunduğu müşterek binalar için 1.00 TL. Diğer işyerleri içinse metrekare için 2.50 TL fiyat belirlendi.  Meclis, 7 Ocak 2009 Çarşamba günü toplanmak üzere üçüncü oturum kapatıldı.

UĞUR ELMAS
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.