Meclis'te gerginlik!

Meclis'te gerginlik!

TBMM Genel Kurulu'nda Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu Tasarısı'nın görüşmelerinde AK Parti ile MHP milletvekilleri arasında sert tartışmalar yaşandı

Tasarının tümü üzerinde MHP Grubu adına Antalya Milletvekili Mehmet Günal söz aldı. Günal, MHP’nin Meclis dışında bir toplantısı olmasına rağmen AK Parti’nin gece yarısı inat olsun diye söz konusu tasarıyı Genel Kurul’a getirdiğini öne sürerken, “Bu nasıl bir saygısızlıktır. Buradan çıkarken ‘uzatmak mı istiyorsunuz’ dediğinizi duyduk. Uzatırız, sabaha kadar da uzatırız. Burada orta oyunu oynanıyor. Orta oyununa dönmüş burası. Bu, kanun çıkarma değil; bu, dayatmadır” ifadelerini kullandı.

Daha sonra Günal’ın bu sözlerine tepki gösteren AK Parti milletvekilleri ile MHP milletvekilleri arasında sözlü sataşmalar oldu. Meclis Başkanvekili Mehmet Sağlam, tartışmaların devam etmesi üzerine birleşime ara verdi.

Verilen aranın ardından tekrar kürsüye gelen Günal, “Biz kimseye hakaret etmedik, ‘saygısızlıktır’ dedim. Siz burada böyle her istediğinizi dayatamazsınız. İktidar olmak demek, istediğimiz gibi çalıştırırız demek değildir” diye konuştu.

Sık sık usul tartışması açılmasına yönelik taleplerde bulunan Vural ile Meclis Başkanvekili Sağlam arasında da tartışma yaşandı. Vural’ın, kürsüden oturduğu sıraya doğru giderken, ‘’Yazıklar olsun’’ demesi üzerine, Sağlam, ‘’Yazıklar sana olsun. Haddini aşmayacaksın’’ diye tepki gösterdi.

MHP’NİN AÇIK OYLAMA İSTEMESİNE İLİŞKİN TARTIŞMA

MHP milletvekilleri, tasarının tümü üzerindeki görüşmelerin devam etmesi için önerge verdi. MHP, taleplerinin oylamaya sunulması öncesinde yoklama talebinde bulundu. Yoklama için kavaslar aracılığıyla Başkanlık Divanı’na sunulan pusulalarda isimleri olan bazı AK Parti’li milletvekillerinin salonda bulunmaması üzerine, MHP ve CHP milletvekilleri alkışlayarak tepki gösterdi.

Tasarının tümü üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından, Sağlam, maddelere geçilmesini oylamaya sunacağını söyledi. Bu arada MHP, oylamanın açık oyalama şeklinde yapılması için önerge verdi. Sağlam, daha sonra açık oylama yaptı. Mehmet Sağlam, oylamanın ardından, TBMM İçtüzüğü’ne göre, oylamaya ilk olarak açık oylama isteminde bulunan üyelerden başlanacağını ve üyelerden en az 15’inin Genel Kurul salonunda bulunmaması veya oylamaya katılmaması halinde açık oylama isteminin düşeceğini söyledi. Buna tepki gösteren MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, böyle bir kararı kabul etmeyeceklerini ifade etti. AK Parti ve MHP milletvekilleri, Başkanlık Divanı’nın önünde toplanarak itirazlarını dile getirdi. Tartışmanın büyümesi üzerine, Sağlam oturuma ara verdi.

Aranın ardından konuyla ilgili tartışma devam etti. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’ın talebi üzerine usul tartışması açıldı. Elitaş, içtüzüğe göre açık oylama isteminin düştüğünü söyledi. Elitaş, “5 saattir kanunu görüşemiyoruz. Sanal olarak oturuyor, açık oylama talep ediyor ama oylamaya girmiyorsunuz. Ayrıca TBMM Başkanvekilleri, ‘pusula veren milletvekili varsa genel kuruldan ayrılmasın’ uyarısında bulunur. Ama Sayın Başkan bulunmadı. Milletvekilimiz oyunu vermiş ve salondan ayrılmış olabilir. Ayrılmamaları konusunda uyarıda bulunmadığı için Sayın Başkan’ın bu oyları kabul etmesi gerekir” ifadelerini kullandı.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi de gergin ortam oluşmasının nedeninin iktidardan kaynaklandığını ileri sürdü. Hamzaçebi, ‘’Hiçbir maddede önergemiz yoktu ama şimdi her maddede önerge vereceğiz. Açık oylama sonucu 183’te kaldı. Oylamayı yenilemeniz gerekir’’ dedi.

Konuşmalar tamamlandıktan sonra tartışmanın devam etmesi üzerine Meclis Başkanvekili Sağlam, oturuma ara verdi. Aranın ardından komisyonun yerini almaması üzerine TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam, 6 Kasım Salı günü saat 15.00’da toplanmak üzere birleşimi kapattı.
İHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.