Meclis araçları takip edilecek

Meclis araçları takip edilecek

TBMM'nin araçlarına, araç takip sistemi geliyor. Meclis'in Ankara'da 94, İstanbul'daki 43 aracına, araç takip sistemi takılacak.

Başta Genel Sekreter İrfan Neziroğlu'nun makam aracı olmak üzere, Meclis havuzunda bulunan milletvekilleri, heyetler ve idari teşkilat için kullanılan, parti gruplarına tahsis edilen araçlara, otobüs, minibüs, pikap, kamyon, kamyonetlere bu sistem takılacak. Meclis Başkanlık Divanı üyeleri, grup başkanvekilleri ve komisyon başkanlarının makam araçları bu sistemden muaf tutulacak.
Bilgisayar programında, her aracın bir sicili olacak; aracın fotoğrafı, hangi gün, kim tarafından kullanıldığı yer alacak. Böylece araçların güzergahları izlenebilecek.

Sistem için 1-2 hafta içinde ihale süreci sonuçlanacak. Şirketler davet edilerek, uygun fiyatı veren firmayla anlaşma imzalanacak.

Aracın ekonomik ömrünü tamamladığına komisyon karar verecek

Meclis araçlarıyla ilgili yeni bir dizi çalışma daha yapılacak.

Aracın ekonomik ömrünü tamamlayıp tamamlamadığının belirlenmesi için bir komisyon kurulacak. Destek Hizmetleri Başkanlığı'nda, içinde tamirci, mühendis, şoför, garaj amirlerinin olduğu komisyon, tek tek araçları gözden geçirecek, bir raporla aracın ekonomik ömrünü tamamlayıp tamamlamadığına karar verecek. Ayrıca, araç talepleri bilgisayar ortamından yapılacak.
Diğer yandan TBMM idari teşkilatındaki başkanlara makam aracı tahsisine son verilecek.

“Gittiği yerin hesabını verecek”

TBMM Genel Sekreteri İrfan Neziroğlu, yeni uygulamaya ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı. Neziroğlu, araç takip sistemini, kuruma örnek olması için kendi aracına da taktıracağını ifade etti. Uygulamayla keyfi araç kullanımına büyük ölçüde son verileceğini belirten Neziroğlu, “Beklentimiz, kamuda karşılık bulması, bu bizi mutlu eder” dedi.
Meclis dışındaki özel işlerine makam aracıyla gitmediğini dile getiren Neziroğlu, “Başkanımız da kamuda savurganlık konusunda oldukça hassas. Amacımız, bir sistem kuralım, keyfi olmasın. Halkımız kamuya ait hakların denetlendiğini bilerek, devlet kurumlarına olan güvenlerini tazelesin istedik. Denetleme olmadığında gerçek, suistimallerle söylentiler birbirine karışıyor. Kamusal alanda güven zedeleniyor. Kamuya ait araç kullanan gittiği yerin hesabını da kamuya verecek” diye konuştu.

Gelecek yıl araç kiralanmayacak

İrfan Neziroğlu, araçlarla ilgili, “bir norm kadro çalışması” yaptıklarını ifade ederek, Meclis'te kaç aracın olduğunu, hangi aracın, nerede, şu ana kadar nasıl ve kaç kilometre kullanıldığına dair bir çalışma gerçekleştirdiklerini anlattı.

Neziroğlu, “Bu çerçevede bütün araçları en verimli kullanılacak şekilde gözden geçirdik, araç kiralamayı düşünüyorduk; bir süreliğine vazgeçtik. 2013'te araç kiralamayacağız. Her başkanlığın bir aracı vardı, bunu kaldırdık. Buradan artan, başka yerlerden artırdığımız, bürolara, başkanlıklara tahsis ettiğimiz araçlar vardı, yeniden gözden geçirilince, araç kiralama ihtiyacı ortadan kalktı” diye sözlerini tamamladı.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.