Mazlumun kardeşi Konya

Mazlumun kardeşi Konya

1920 yılında İngilterenin Keighley şehri ile Fransa'nın Poix-du Nord şehirleri arasında bir protokol imzalandı.

1920 yılında İngiltere”nin Keighley şehri ile Fransa'nın Poix-du Nord şehirleri arasında bir protokol imzalandı. Protokole göre bu iki şehir ticari ve kültürel anlamda işbirliğine gidecek ve iki şehrin vatandaşları arasındaki ilişkileri geliştirecek çalışmalara imza atacaktı.Bu anlaşma ilk kardeş şehir protokolü olarak tarihe geçti.İki şehrin dayanışması bütün dünyaya örnek oldu. O günden beri şehirler birbirlerini kardeş şehir ilan ederek aralarındaki ilişkilere ilerletti. Konya ve merkez ilçeleri de bu güne kadar pek çok şehirle kardeş şehir protokolü imzaladı. Ancak Konya'nın kardeş şehir seçimindeki kıstasları diğerlerinden farklı oldu.

Diğer Anadolu şehirleri kardeş şehir seçerken sosyal, ekonomik ve siyasi manada gelişmiş, kendilerine fayda sağlayabilecek ülkelerin şehirleriyle kardeş olmaya dikkat ettiler. Konya ise tam tersi geri bırakılmış, ezilmiş, zulme uğramış şehirleri kendisine kardeş ilan etti. Irak'ın Kerkük, Afganistan'ın Belh, Bosna Hersek'in Saray Bosna, Teşanj,Travnik,Hadzici, Filistin'in Gazze, Hebron El Halil,Beit Hanoun, Çin'in Kaşgar, Tanzanya'nın Zanzibar şehri bunlardan sadece birkaçı. Bu şehirlerin ortak özelliği zulme maruz kalmasının yanında tarihi, kültürel ve dini bağlarımızın güçlü şehirler olmasıydı. Konya insanının medeniyet değerlerine karşı beslediği hassasiyetin en somut örneklerinden biri olan kardeş şehirlerimiz bizi kendimizi anlatan bir tablo adeta.

BÜYÜKŞEHİR'İN 20 KARDEŞ ŞEHRİ VAR

Konya Büyükşehir Belediyesinden alınan bilgiye göre Konya'nın kardeş şehirleri şöyle: Bosna Hersek Saray Bosna ve Travnik, Afganistan Belh, Pakistan Multan, Filistin Hebron El Halil, Kazakistan Şimkent, Bangladeş Sylhet, Sudan Gadaref, Lübnan Trablus, Nijer Agadez, Fas Fez, Tanzanya Zanzibar, Makedonya Kalkandelen, Çin Kaşgar, Henan ve Xian, Japonya Kyoto, Güney Kore Gangneung, İtalya Verona, İspanya Cordoba. Son olarak da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun isteğiyle Irak'ın Kerkük şehri ile kardeş şehir çalışmaları başlatıldı.

MERAMDAN KARDEŞ HİZMETİ

En son Bosna Hersek'in Hadzici şehrine yaptığı büyük yatırımlar ile gündeme gelen Meram Belediyesi kardeş şehirlerini unutmuyor. Hadzici şehrine sağlık merkezi ve park yapıldı. 500 Bosnalıya meslek edinderme kursuları veriliyor. En çok ilgi Türkçe kursuna.Önümüzdeki yıl kurs kontenjanının 700'e çıkarılması hedefleniyor. Filistin'in Gazze şehri Meram Belediyesi'nin kardeş şehirleri arasında. Sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte ortak çalışmalar yapılıp Gazze'ye insani yardımlar ulaştırılmaya çalışılıyor. Azerbaycan'ın Şeki Şehri, Tunus'un Manouba ve Irak'ın Telafer kentleri de Meram Belediyesi'nin kardeş şehirleri. Hepsinde de meslek edindirme kursları açılmış ve eğitim veriliyor.

SELÇUKLU VE KARATAY

Selçuklu Belediyesi sorunlu komşularımızdan Suriye'nin Hama şehri, Bosna Hersek'in Teşanj, Filistin'in Beit Honoun, İran'ın Nişabur, Romanya'nın Barkad şehirleriyle kardeş şehir. Karatay Belediyesi'nin ise şu ana kadar bir kardeş şehir protokolü yok. Belediyeden alınan bilgiye göre Afganistan'ın Belh ve Fas'ın Kenitre şehirleriyle yazışmalar devam ediyor.

merhabahaber.com YUNUS ALTINBEYAZ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.