Mazlumder: 10 Kasım Törenleri Kaldırılmalı

Mazlumder: 10 Kasım Törenleri Kaldırılmalı

MAZLUMDER Genel Yönetim Kurulu (GYK),10 Kasım törenleri ile Atatürk'ü Koruma Kanunu olarak da bilinen 5816 Sayılı Kanun'un kaldırılmasını istedi.

MAZLUMDER Genel Yönetim Kurulu (GYK),10 Kasım törenleri ile Atatürk'ü Koruma Kanunu olarak da bilinen 5816 Sayılı Kanun'un kaldırılmasını istedi.
MAZLUMDER’den yapılan yazılı açıklamada, 10 Kasım tören ve uygulamalarının uzun yıllardır, dünyada örneği kalmamış bir ayin havasında, isteyen istemeyen herkese dayatıldığı belirtilerek, saat 09.05’te sirenlerin çalmasıyla beraber yasal ve hukuki hiçbir dayanağı olmayan bir seremoninin, tüm ülke çapında bu seremoniye katılmak istemeyenleri de içerisine alarak icra edildiği dile getirildi.
Söz konusu eylemin gönüllü katılımcıları açısından bir itirazları olmayacağının vurgulandığı açıklamada, itirazın, bu eylem üzerinden zora ve psikolojik-fiili baskıya dayalı bir rıza üretimine olduğu kaydedildi.

“DİKTATÖRLÜK REJİMLERİNİN BİR UYGULAMASIDIR”

Açıklama şöyle devam etti:“Elbette bir liderin, bir halkın hayatında önemli bir yeri olabilir. Ancak suni bir şekilde oluşturulan bu liderlik kültünün, toplumun geleneğine, kabullerine ve insani değerlerine aykırı olarak dayatılması, insanın seçme hakkı ve hür idaresi dikkate alınmadan, kabul ve red seçeneği tanınmaması şeklinde totaliter uygulamaların sorgulanmadan devam ettirilmeye çalışılması kabul edilemez.

Ayrıca lideri anmak adına ona ölümsüzlük, hatasızlık ve masumluk zırhı giydirilmesi, yasa ile koruma altına alınması, çok farklı anlamlar taşır. Bu kapsamda 5816 Sayılı Kanun kapsamında kişilerin cezalandırılması, kabul edilebilecek ahlaki ve insani bir yaklaşım değildir.

Her 10 Kasım’da, doğruları ve yanlışları ile birlikte tarihi bir şahsiyet olarak görülmesi gereken Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm saati olan 09.05’te, her yerde hayatı durdurmak, durmayanları uyarmak ve aşağılamak veya cezalandırmak diktatörlük rejimlerinin bir uygulamasıdır ve tıpkı öğrenci andı gibi toplumsal hayatımızdan çıkarılması gerekir.”

“5816 SAYILI KANUN DA YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILMALI”

Dünyada eşi benzeri kalmayan, hukukun temel prensiplerine aykırı, çağdışı kalmış Atatürk'ü Koruma Kanunu olarak bilinen 5816 Sayılı Kanun’un da artık yürürlükten kaldırılması gerektiğini hatırlatan MAZLUMDER açıklaması, “İnsan hak ve hürriyetleri ile bağdaşmayan bu yasakçı 10 Kasım uygulamalarının sona erdirilmesi gerektiğini kamuoyuna saygıyla duyururuz.” diye sona erdi.
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.