Marmarabirlik Zeytinde Baş Fiyatı 6 Lira Olarak Açıkladı

Marmarabirlik Zeytinde Baş Fiyatı 6 Lira Olarak Açıkladı

Bursa ve çevresinde 2013-2014 yılı zeytin alım kampanyasına 1 Kasım’da başlayan S.

Bursa ve çevresinde 2013-2014 yılı zeytin alım kampanyasına 1 Kasım’da başlayan S.S. Marmara Zeytin Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Marmarabirlik), ürün alım fiyatlarını belirledi. Yönetim Kurulu, başfiyatı 200 danede 6 lira, taban fiyatı ise 380 danede 1,75 lira olarak belirlerken, yağlık zeytin fiyatını 1,15 lira olarak açıkladı.

Bu yıl 52 bin ton ürün alımı planladıklarını kaydeden Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, üreticilerin beğeneceği fiyatların oluştuğu kanaatinde olduklarını söyledi. Bu yıl için her bölgenin sıkıntısının farklı ve piyasa fiyatlarının tam olarak oluşmadığını belirten Asa, kampanyanın Marmarabirlik için önemine dikkat çekti. "Fiyat belirlemede Marmarabirlik’in mevcut stok durumunu göz önüne alarak kurumu da sıkıntıya sokmayacak bir fiyat belirledik" diyen Asa, "Ödeme planı olarak da tüm imkânlarımızı zorlayarak yüzde 60 peşin olacak şekilde bir planlama yaptık. Kalan bakiyeler ise kampanya sonunda açıklanacak takvime göre mümkün olduğunca erken bir tarihte ödenecek. Tüm bunlar düşünüldüğünde gerek miktar, gerekse fiyat yapısı olarak ortaklarımızı da memnun edecek bir kampanyaya başlamış bulunuyoruz. Üreticimiz, bölgemiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyoruz." diye konuştu.

İLK ÖDEMELER 22 KASIM’DA

Bu arada kampanya açılış tarihinden bu yana 7 bin ton civarında ürün alımı gerçekleştirdiklerini kaydeden Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, ürün bedellerine ilişkin yüzde 60’ının yapılacağı ilk ödemelerin 22 Kasım Cuma günü gerçekleşeceğini bildirdi.

Ödeme planına göre 16-29 Kasım arası alınan ürün bedelleri 6 Aralık’ta, 30 Kasım-13 Aralık arasında alınan ürün bedelleri 20 Aralık’ta, 14-27 Aralık tarihleri arası alınan ürün bedelleri 3 Ocak 2014’te, 28 Aralık’tan kampanya bitimine kadar alınan ürün bedellerinin yüzde 60’ı ise kampanya bitiminden 10 gün içerisinde ödeneceği açıklandı. Kalan yüzde 40’lık ürün bedeli ödemelerinin ise daha sonra açıklanacağı bildirildi. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.