Maraş’ta Alevi Ve Sünni Vatandaşlar Kucaklaştı, Kerbela'yı Yad Etti

Maraş’ta Alevi Ve Sünni Vatandaşlar Kucaklaştı, Kerbela'yı Yad Etti

Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesi Kaşanlı köyünde aşure etkinliğinde biraraya gelen Alevi ve Sünni vatandaşlar, kucaklaşarak Kerbela hadisesini yad edip, dua etti.

Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesi Kaşanlı köyünde aşure etkinliğinde biraraya gelen Alevi ve Sünni vatandaşlar, kucaklaşarak Kerbela hadisesini yad edip, dua etti.

Afşin Belediyesi, Afşin Kent Konseyi ve sivil toplum örgütleri tarafından yapılan aşure etkinliğine Belediye Başkan Yardımcısı Nusret Karataş, Afşin İlçe Müftüsü Yakup Yıldırım, daire amirleri ve vatandaşlar katıldı. Kazanlarla yapılarak ilçe merkezine 30 kilometre uzaklıkta bulunan Kaşanlı köyünde ikram edilen aşure etkinliğinde Alevi ve Sünni vatandaşlar bir araya geldi. İlk defa Afşin’de böyle bir organizasyon yapıldığını belirten Köy Muhtarı Yusuf Güzel, Alevi ve Sünni vatandaşların kucaklaşarak bir arada Kerbela hadisesinin tekrar yad edildiğini belirtti.

Aşure günü etkinliğine katılarak vatandaşlara aşure dağıtan Belediye Başkan Yardımcısı Karataş; Aşure Günü’nün ruhunda kardeşliğin, birliğin, sevginin, anlayışın ve hoşgörünün anlamının saklı olduğunu vurguladı. Aşurenin, öteden beri toplumu kaynaştıran ve birlik beraberliğini pekiştiren köklü geleneklerden biri olduğuna işaret eden Karataş, "Geçmişten bugüne süregelen aşure geleneğinin, birlik ve beraberliğimizi daha da pekiştirdiğine inanıyorum. Vatanımızın, milletimizin, İslam aleminin ve bütün insanlığın hayrına vesile olmasını temenni ediyorum. Aşure, değişik gıda ürünlerinin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan mükemmel bir tat. Türkiye, bu mozaik yapıdan oluşmakta. Bu yapı, ülkemizin kültürel zenginliğini ortaya koyuyor. Bizler de bu zenginliği koruyarak gelecek nesillere aktarmakla görevliyiz." dedi.

İlçe Müftüsü Yakup Yıldırım, bütün insanlığa dua ederek, şunları söyledi: "Sayısız nimetler ve hikmetlerle dolu bir ay olduğu kadar, hüzün ve ibret ayıdır. Bize Kerbela'yı hatırlatır. Hz. Ali ve Hz. Fatıma'nın iki ciğerparesinden biri, müminlerin göz bebeği Hz. Hüseyin Efendimiz'in ve Ehl-i Beyt'ten yetmişten fazla müminin şehit edildiği yerdir. Yürekleri dağlayan bu acı, Resul-i Ekrem Efendimiz'e, O'nun âline, ashabına ve Ehl-i Beyt-i Mustafâ’ya muhabbet besleyen her müminin öteden beri ortak hüznüdür. Bu vesileyle Sevgili Peygamberimiz'in (sas) torunu, Cennet gençlerinin efendisi, şehitlerin serdarı, ser-çeşmesi, Hz. Hüseyin Efendimiz ve Kerbelâ şehitleri başta olmak üzere Hak için, hakikat için, hürriyet için, adalet için, ahlâk, erdem ve fazilet için, izzet ve şeref için can veren bütün şehitlerimizi rahmet, minnet, şükran, saygı ve tazim ile yâd ediyorum." Dua sonunda, köy meydanında bulunan yaklaşık 400 kişiye aşure ikram edildi.
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.