Manisa’nın 2012 Yılı Bitkisel Üretim Değeri 2,6 Milyar Lira

Manisa’nın 2012 Yılı Bitkisel Üretim Değeri 2,6 Milyar Lira

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Manisa Bölge Müdürü Mehmet Akyol, ilin 2012 yılı bitkisel üretim değerinin 2,6 milyar TL olduğunu, bir önceki yıla göre yüzde 5 yükseldiğini kaydetti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Manisa Bölge Müdürü Mehmet Akyol, ilin 2012 yılı bitkisel üretim değerinin 2,6 milyar TL olduğunu, bir önceki yıla göre yüzde 5 yükseldiğini kaydetti. Bu değerle Türkiye en yüksek bitkisel üretim değerine sahip yedinci il konumuna geldiğini belirten Akyol, Türkiye bitkisel üretim değeri içindeki payının ise yüzde 3 olduğunu ifade etti.

2011 yılında Manisa ilinde bin 864 TL olan kişi başına bitkisel üretim değerinin, 2012 yılında artış göstererek bin 949 TL olduğunu belirten Müdür Akyol, diğer illerle kıyaslandığında kişi başına bitkisel üretim değeri en yüksek olan 21. il konumunda olduğunu bildirdi. 2012 yılında Ege Bölgesi’nde de bitkisel üretim değerinin bir önceki yıla göre yüzde 2,9 oranında artış göstererek 15,4 milyar TL olduğunu aktaran Akyol, şunları söyledi: “Ege Bölgesi’nin bitkisel üretim değerinin Türkiye bitkisel üretim değeri içindeki payı yüzde 17,6’dır. Ege Bölgesi’nde kişi başına bitkisel üretim değeri, bir önceki yıla göre artarak bin 578 TL oldu. 2012 yılında Ege Bölgesi illeri arasında bitkisel üretim değeri en yüksek olan il, 4 miyar TL ile İzmir'ken en düşük olan il ise 637 milyon TL ile Uşak olmuştur. Manisa, Ege Bölgesi illeri arasında İzmir ilinden sonra en yüksek bitkisel üretim değerine sahip ikinci il konumundadır. Manisa ilinin bitkisel üretim değerinin, Ege Bölgesi’nin bitkisel üretim değeri içindeki payı yüzde 17’dir. 2012 yılında Ege Bölgesi illeri arasında en yüksek kişi başına bitkisel üretim değerine sahip olan il, 2 bin 667 TL ile Muğla olurken en düşük değere sahip il ise bin 16 ile İzmir’dir. Manisa, Ege Bölgesi illeri arasında en yüksek kişi başına bitkisel üretim değerine sahip üçüncü il konumundadır. Manisa ilinin bin 949 TL’lik kişi başına bitkisel üretim değeri, Ege Bölgesinin bin 578 TL’lik kişi başına bitkisel üretim değerinden daha yüksektir.” CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.