Manisa'da Ab'den Hibe Alacaklarla Sözleşme İmzalandı

Manisa'da Ab'den Hibe Alacaklarla Sözleşme İmzalandı

Manisa’da 9. başvuru çağrı döneminde Tarım ve Kırsal Kalkınma Destekleme Kurumu (TKDK)’na proje sunup uygun görülerek Avrupa Birliği (AB)'nden hibe almaya hak kazanan iki firma belli oldu.

Manisa’da 9. başvuru çağrı döneminde Tarım ve Kırsal Kalkınma Destekleme Kurumu (TKDK)’na proje sunup uygun görülerek Avrupa Birliği (AB)'nden hibe almaya hak kazanan iki firma belli oldu. İki projenin sahibiyle TKDK Manisa İl Koordinatörlüğü’nde, AK Parti Milletvekili Muzaffer Yurttaş’ın da katılımıyla düzenlenen törende sözleşmeler imzalandı.

Burada konuşan İl Koordinatörü Ahmet Işık, Türkiye genelinde 42 ilde koordinatörlük yapısı şeklinde hizmet veren TKDK’nin, Manisa'da geçen ocak ayında ilk kez başvuru çağrı ilanına çıktığını hatırlattı. 15 Şubat-26 Mart 2013 arasında çıkılan ilanla ilk kez Manisa’da proje kabul edildiğini belirten Işık, şunları söyledi: “Kabul edilen projeler, ağırlıklı olarak kültür teknik projeleri olup kurum kayıtlarında et üreten tarımsal işletmelere yatırım kapsamında, kanatlı eti üreten tesis kurulumuna yönelik hibe talepleri olarak alındı. Kamuoyu ile zaman zaman paylaştığımız üzere et üreten tarımsal işletmelere yatırım kapsamında, kanatlı eti üreten tesislerin kurulumuna yönelik yatırımlar 5 bin ile 50 bin broiler/dönemlik kapasite ve 500 bin Euro’ya kadar yapılan yatırımın yüzde 50’den yüzde 65’e kadar olan kısmının hibelerle desteklendiği şeklindedir. 9. çağrı dönemlerinde gelmiş, ön incelemesi Manisa İl Koordinatörlüğü'nde koordinatörlük uzmanları tarafından gerçekleştirilmiş, ardından Ankara merkez teşkilatımızda incelenmesi tamamlanmış ve nihai olarak sözleşme imzalamaya hak kazanmış proje sahipleriyle sözleşme imzaladık.” Ahmet Işık, emek sarf ettikleri projelerin hayat bulması ve sözleşmelerinin imzalanmasının kıvanç verici olduğunu, AB para havuzundan Manisa'ya yatırım aktarılacak olunmasının kendilerini gururlandırdığını kaydetti.

Projesi geçen birinci yatırımcının Ferhat Bozkaya’ya ait "Kanatlı Yetiştiriciliği" olduğunu aktaran İl Koordinatörü Işık, Köprübaşı ilçesi Tomaşa köyünde yatırım yapacağını bildirdi. Hibe oranının yüzde 55 ve toplam yatırım miktarının 1 milyon 152 bin 545 TL olduğunu, 633 bin 900 TL’sinin AB fonlarından karşılanacağını ifade etti. Geçen ikinci projenin, Özden Özşahin'in "Özşahin Kümes Hayvancılığı" olduğunu dile getiren Işık, bunun da hibe oranının yüzde 55 ve yatırım miktarının 916 bin 147 TL olduğunu, 503 bin 881 bin TL’sinin AB fonlarından karşılanacağını kaydetti. Her iki projenin de yatırım süresinin 35 ay olduğunu kaydederek, hibelerin yatırım bittiği zaman verileceğini bildirdi.

Milletvekili Yurttaş ise diğer projelerin de kabul edilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Manisa’nın en çok projesi kabul edilen il olacağını belirterek, “Yaptığınız yatırımlar inşallah karşılığını alır ve ilimizde daha fazla istihdam oluşturursunuz.” dedi. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.