Manavgat'ta Buğday Ekimi Başladı

Manavgat'ta Buğday Ekimi Başladı

Antalya'nın Manavgat ilçesine bağlı köylerinde toprağa buğday atımı başladı. Toprağı traktörleriyle süren çiftçiler 'Bismillah' diyerek tohum atımı yapıyor.

Antalya'nın Manavgat ilçesine bağlı köylerinde toprağa buğday atımı başladı. Toprağı traktörleriyle süren çiftçiler 'Bismillah' diyerek tohum atımı yapıyor. Bereket köyünde uzun yıllar geçimini çiftçilik yaparak sağlayan Eyüp Tutkaç, 15 dönümlük tarlasına ilk tohumu attığını söyledi.
Çiftiçin belini bükenin mozot ve fenni gübre fiyatlarının pahalı olması olduğunu belirten Tutkaç, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan isteklerinin 4 liranın üstünde olan mazotun litre fiyatını 2,5 liraya indirmesi olduğunu kaydetti.
Son üç yıl içinde mazot fiyatlarının yüzde 300 arttığını belirten Tutkaç, aynı artışın buğday fiyatında olmadığını geçen yıl buğdayın kilosunu 60 kuruştan zor sattığını ifade etti. Tutkaç, "Çiftçinin şikayeti mazot fiyatının çok yüksek olması. Geçen yıl 62 kuruştan sattığımın buğdayın kilosunu bu sene 60 kuruştan zor sattım. Besicilik yapmasam tarlayı ekmeyi düşünmüyorum. Mazot litresinin çiftçiler için 2,5 lira olmasını istiyoruz. " diye konuştu.
Buğday para etmediği için 20 dönümlük tarlasını bu sene ekmediğini belirten çiftçi Avukan, tarlasına kavun yada karpuz dikmeyi düşündüğünü söyledi. Mazotun ve fenni gübrenin pahalı olmasının çiftçinin elini kolunu bağladığını belirten Avukan, bu sene buğdayın kilosunu 57 kuruştan zarar ettiğini ifade etti.
Beşkonaklır Derneği Başkanı Ali İhsan Kılınç, çiftçilere düşük fiyattan mazot kullanımı ile ilgili Manavgat'ın 78 köyünde imza kampanyası başlattıklarını söyledi. Kılınç, köylerden topladıkları imzaları mazotun litresinin 2 lira olması için TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Mehdi Eker'e göndereceklerini kaydetti. Köylerde imza toplama kampanyalarının devam ettiğinin aktaran Kılınç, "Dünyada en pahalı mazot ve benzini ülkemiz tüketiyor. Mazot ve fenni gübre fiyatları sürekli arttarken çiftçinin ürettiği mahsul para etmiyor. Çiftçi buğdayını bu sene 60 kuruştan zor sattı. 60 kuruştan buğday satan çiftçi bile bile zarar etmek için ekim yapar mı? Elbette yapmaz. " ifadesini kullandı.
Manavgat İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü verilerine ilçede 111 bin dekar alanda yıllık 39 bin ton buğday üretimi yapılıyor. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.