Maliye'den vatandaşa son uyarı

Maliye'den vatandaşa son uyarı

Maliye Bakanlığı, haziran ayı sonuna kadar devam edecek stok affından yararlanmaları konusunda mükellefleri uyardı

Gelecek yıl 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek yeni Türk Ticaret Kanunu (TTK) uyarınca ortakların artık şirketten borç alamayacağına ve ticari defterler ile finansal tabloların düzenlenmesinde Türkiye Finansal Raporlama Standartları’na uyumun zorunlu olacağına dikkat çeken Maliye Bakanlığı, mükellefleri ay sonunda sona erecek stok affından yararlanması için uyardı.

Maliye, stok affının, kayıtlarını düzeltmeleri içinmükellefler açısından bir fırsat olduğunu bildirdi.

REHBER YAYINLANDI

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayınlanan konuyla ilgili rehberde, mükelleflere, “Stok affı ve işletme kayıtlarının düzeltilmesinden yararlanın” çağrısı yapıldı. Rehberde, “Yeni TTK uyarınca ortaklar, yönetim kurulu üyeleri ve yakınları, şahıs şirketleri veya en az yüzde 20’sine kadar ortak oldukları şirkete nakit veya ayni olarak borçlanamazlar” denildi.

Şirketlerin ortaklardan alacakları veya borçlarımuhasebeleştirildikten sonra net alacak rakamı üzerinden hesaplanacak yüzde 3 verginin 30 Haziran 2011’e kadar ödenmesi gerekiyor. Kayda giren KDV’sizmallar için hesaplanan vergi de aynı tarihe kadar ödenmiş olacak. Böylece şirketler geçmişe dönük vergi incelemesinden kurtulacak. (Habertürk)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.