Makaslar bilendi usturalar yenilendi

Makaslar bilendi usturalar yenilendi

Bayram mesaisi berberlerde de başladı. Bayram öncesi vatandaşların en fazla uğradığı iş yerlerinin başında berberler ve kuaförler var

Bayram mesaisi berberlerde de başladı. Bayram öncesi vatandaşların en fazla uğradığı iş yerlerinin başında berberler ve kuaförler var. Bayram dolayısıyla müşteri yoğunluğu artan berberler gece geç saatlere kadar açık kalıyor. Küçük yaşta çırak olarak berberliğe başlayan Konya Berberler Odası Başkanı Atakan Özbayrak, her Ramazan ve Kurban Bayramı'ndan bir hafta önceden yoğunluk yaşadıklarını belirterek, özellikle arife gününde bayram namazına kadar berberlerin iş yerlerini açık tuttuğunu vurguladı. Atakan Özbayrak, “Özellikle arife gününde çok sayıda vatandaş sabah namazına kadar uyumuyor, tıraş oluyor. Arife günü özellikle bayram öncesi normal günlerde yaptığımız tıraştan 5-6 kat daha fazla traş yapıyoruz. Berberler olarak fazla yoruluyoruz, fakat kazancımız da iyi olduğu için yorgunluğumuza değiyor. Pazar günü de birçok berber ve kuaför mesai yapacak” diye konuştu.

RANDEVU İLE ÇALIŞIYORUZ

Kurban Bayramı öncesi büyük bir yoğunluk yaşayan berberler, iş yoğunlu nedeniyle randevu sistemi ile çalışıyor. Bayram traşının geleneksel hale geldiğini söyleyen Konya Berberler Odası Başkanı Atakan Özbayrak, “Vatandaşlarımız bayrama bakımlı ve yakışıklı olarak girmek istiyor. Bayram yaklaşırken vatandaşlar bayrama traşlı olarak girmek için bayrama bir iki gün kala traş oluyor. Bu yoğunluğu hafifletmek,zamana yaymak ve müşterilerin mağdur olmaması için berberler randevuyla çalışıyor. Müşteriler gelmeden önce yer ayırtıyor” dedi. Vatandaşın berbere rahatlamak için de gittiğini belirten Özbayrak, “Çeşitli mesleklerden, sosyal tabakadan çok sayıda vatandaş berberlerde buluşuyor. İnsanlar o koltuğa oturduğunda rahatlamak istiyor. Kimisi de berberlere konuşmak ve sohbet etmek için gidiyor” ifadelerini kullandı.

TRAŞA DA ZAM GELDİ

Berberler Odası tarafından düzenlenen yeni tarifeye göre berber fiyatlarına da zam geldi. Son dönemde gelen zamlarla birlikte yeni tarife oluşturduklarını belirten Atakan Özbayrak, tıraş fiyatına yapılan zamların bayram nedeniyle olmadığını, birkaç yılda bir tarifeyi yenilediklerini söyledi. Fiyatlarda az bir artış yaptıklarını vurgulayan Özbayrak, bu zamları bir nebze de olsa berberlerin ihtiyaclarına cevap vermek için yaptıklarını belirtti.

Berberlerin sorunlarına da değinen Özbayrak, “Berberler olarak iki önemli sorunumuz var. Birinci sorunumuz esnaflarımız arasında fiyat birliğinin olmaması. Berberlerimizin arasında fiyat konusunda uyuşmazlık var. Gönül istiyor ki berberlerimiz fiyatlarla değil sanatlarıyla öne çıksınlar. İkinci sorunumuz ise kalifeye eleman bulamamak. Çırak ya da ara eleman bulamıyoruz. Hemen hemen tüm berberlerde eleman aranıyor yazısını görüyorsunuzdur. Bu sıkıntının ileride daha da zorlaşacağını düşünüyorum” dedi.

Berberler Odası'nın çalışmalarıyla ilgili de bilgi veren Özbayrak, “Konya'da 4 yüz bayan ve bin 300 erkek olmak üzere bin 700 berber bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde berberlerin kaynaşması için futbol turnuvası düzenledik. Daha önce berberlerimize iki günlük eğitim dersleri verdik. Şunu da sözlerime eklemek istiyorum. Kuaförlük el becerisi ve yetenek isteyen bir meslek. Bir çırağın eğitim alacağı en iyi yer ustasının elidir” ifadelerini kullandı. Tüm berberlerin ve Konyalıların gelecek bayramını da kutlayan Özbayrak, berberlerin bol kazançlı bir bayram geçirmesini dilediğini de sözlerine ekledi.

merhabahaber.com KERİM ATICI

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.