MAK Danışmanlık'ın anket sonuçları

MAK Danışmanlık'ın anket sonuçları

MAK, seçime sayılı günler kala seçmenlerin nabzını yokladı. Buna göre, yarın seçim olsa AK Parti yüzde 45.15 oy oranına sahip.

MAK Danışmanlık her ay yaptığı araştırmalara bir yenisini daha ekledi. Araştırmada seçmenlere “Yarın seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?”, "Seçim beyannamelerini başarılı buldunuz mu?", "Ülkenin şu anki en büyük sorunu nedir?" gibi sorular yöneltildi.

Seçmene yöneltilen "Yarın seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?" sorusuna verilen cevaplara göre;

AK Parti yüzde 45,15 ile ilk sırada

CHP yüzde 24,9 ile ikinci sırada,

MHP yüzde 15,25 ile üçüncü sırada,

BDP-HDP ile yüzde 9,15 ile dördüncü sırada yer aldı.

CHP'NİN BEYANNAMESİ AÇIK ARA BAŞARISIZ

Anketteki AK Parti ve CHP'nin seçim beyannameleriyle ilgili sorularda ise AK Parti'nin seçim beyannamesi yüzde 35 oranında "başarılı" bulunurken, CHP'nin seçim beyannamesinin yüzde 50,5 oranında "başarısız" bulunduğu görüldü.

ÜLKENİN EN ÖNEMLİ SORUNU SEÇİMLER

7 Haziran seçimlerinin nabzını tutan MAK Danışmanlık, seçim beyannamelerinin yanı sıra ülkenin en önemli sorununun ne olduğuna dair de bir araştırma yürüttü. Buna göre seçmene göre en önemli sorun "seçimler" oldu, seçimlerden sonra "işsizlik" ve "dolardaki artış" başlıkları geldi.

"AK PARTİ DIŞINDA KİME OY VERİRSİNİZ?" SORUSU

Araştırma şirketi, AK Partili seçmene "AK Parti'ye oy vermeseydiniz kime oy verirdiniz?" diye sordu. AK Partili seçmen CHP'ye yüzde 1'lik oranda şans tanırken MHP yüzde 31, HDP yüzde 10 ve Saadet-BBP ittifakı yüzde 35 oranını gördü.

CHP'LİLER MHP'Yİ TERCİH ETTİ

CHP'li seçmene sorulan benzer soruda ise, AK Parti'ye yüzde 5, MHP'ye yüzde 41, HDP'ye yüzde 27, Saadet-BBP ittifakına ise yüzde 1'lik şans verildi.

MHP'LİNİN TERCİHİ CHP

MHP'li seçmen ise, kendi partisine oy vermediği takdirde, yüzde 25'le AK Parti'yi, yüzde 31'le CHP'yi, yüzde 1'le HDP'yi, yüzde 21 ile Saadet-BBP ittifakını destekleyeceğini söyledi.

HDP'LİLER AK PARTİ'YE OY VEREBİLİR

HDP'liler yüzde 45 ile AK Parti'ye oy verecebileceğini ifade ederken bunu yüzde 15'le CHP ve Saadet-BBP ittifakı takip etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum