'Mahalle olmak istemiyoruz'

'Mahalle olmak istemiyoruz'

İçeriçumra Eğitim, Kültür ve Yardımlaşma Derneği üyeleri, Selçuklu Yayın Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Arslan'ı makamında ziyaret etti.

İçeriçumra Eğitim, Kültür ve Yardımlaşma Derneği üyeleri, Selçuklu Yayın Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Arslan'ı makamında ziyaret etti. Değişen Büyükşehir Belediye Yasası ile birlikte İçeriçumra beldesinin mahalle olacağını hatırlatan Dernek Başkanı Adnan Yağcı, “Yıllardır ilçe olmayı beklerken şimdi mahalle olmak istemiyoruz” dedi.

İçeriçumra'nın Türkiye'nin en büyük beldelerinden birisi olduğunu hatırlatan Yağcı, “İçeriçumra tarihi itibari ile çok köklü bir yerleşim yeri. Tarihi belgelerde ve eserlerde Karamanoğulları dönemine kadar gittiğini biliyoruz. Belki de daha da eskidir. Elimizde kaynak olmadığı için bilmiyoruz. Daha sonra Osmanlı idaresine geçmiş. Cumhuriyet döneminde 29 yıl ilçe statüsünde kalmış. Göçmenlerin Çumra'ya yerleştirilmesinden ve merkez Çumra'nın nüfusunun bir anda artmasının ardından belde yapılmıştır. Yıllardır tekrar ilçe olabilmek için çaba sarfediyoruz. Biz ilçe olmayı beklerken şimdi de mahalle olma tehlikesi ile karşı karşıyayız. Beldemiz 7 bin 500 nüfusu ile Türkiye'nin en büyük beldelerinden birisi. 14 bin kişilik bir hinterlandı var. Beldemizde 4 tane lise, bir büyük hastene var. Büyük sanayi ve hayvancılık tesisleri mevcut. Ayrıca önemli bir tarım merkezi. Böyle güçlü bir yerleşim yeri mahalle olmayı haketmiyor. Biz Büyükşehir Belediye Yasası'na karşı değiliz. Belki bu şekilde daha fazla ekonomik destek gelecektir. Ancak biz mahalle olmak istemiyoruz. Demokratik ve yasal çerçevede sesimizi duyurmak istiyoruz. Talebimizi dikkate alsınlar ve bizi mahalle yapmasınlar” diye konuştu.

YUNUS ALTINBEYAZ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.