Mağara Araştırmacıları Altınbeşik Mağarası'nda 2 Göle Daha Ulaştı

Mağara Araştırmacıları Altınbeşik Mağarası'nda 2 Göle Daha Ulaştı

Anadolu Speleoloji Grubu (ASPEG) ve Çek Cumhuriyeti'nden gelen 7 mağara araştırma ekibi ve sualtı dalgıçları, Antalya'nın İbradı ilçesine bağlı Ürünlü köyü sınırları içinde bulunan Altınbeşik Mağarası'nda 2 göl daha keşfetti.

Anadolu Speleoloji Grubu (ASPEG) ve Çek Cumhuriyeti'nden gelen 7 mağara araştırma ekibi ve sualtı dalgıçları, Antalya'nın İbradı ilçesine bağlı Ürünlü köyü sınırları içinde bulunan Altınbeşik Mağarası'nda 2 göl daha keşfetti. Yeni keşifle, mağara içindeki küçük çaplı göl sayısının 20'ye ulaştığı bildirildi.

ASPEG, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Akseki Kaymakamlığı ve Akseki Eğitim Hayratı Derneği'nin hazırladığı 'Akseki Mağaraları'nı Tanıyalım Projesi' ile bölgedeki mağaraları tespit ederek kayıt altına alma çalışmasını südürüyor. Antalya'nın Akseki ve İbradı sınırları içinde bugüne kadar tespit edilen 142 mağara bulunuyor. ASPEG, Çek Cumhuriyeti'nde gelen 7 kişilik ekiple toplamda 20 kişiyle dünyaca ünlü 4 bin 500 metre uzunluğundaki Altınbeşik Mağarası'nda 9 gün çalışma yaptı. Mağara araştırma ekipleri, mağara içinde 2 yeni göl daha keşfederek, mağara içindeki göl sayısını 20'ye çıkardı. Türk ve Çek mağara araştırma ekiplerinin, Altınbeşik Mağarası'nı haritalandırma çalışmasını önemli ölçüde tamamladığı belirtildi. Türk ve Çek ekipler, İstanbul'a dönünce Antınbeşik Mağarası ile ilgili hazırladıkları raporu kamuoyuna açıklayacaklarını ifade etti.

ASPEG Başkanı Hakan Eğilmez, bir yıl içinde proje kapsamında Akseki'de 30 kişilik ekiple 30 yeni mağaranın keşfini yaptıklarını söyledi. Kayıt altına aldıkları mağara sayısının 112'den 142'ye yükseldiğini belirten Eğilmez, bölgede 400'ün üzerinde mağara bulunduğunu tahmin ettiklerini kaydetti.

Proje kapsamında Çek ekiplerin, birlikte Altınbeşik Mağarası'nda 9 günlük çalışma yaptıklarını belirten Eğilmez, mağarayı haritalandırma çalışması kapsamında içeride su altı dalışı yaptıklarını ve eksik kalan çalışmayı tamamladıklarını kaydetti. Altınbeşik'te çalışmalarını sürdüreceklerini aktaran Eğilmez, "Mağara içinde bir çok noktaya ulaştık. 9 gün zorlu bir çalışma yaptık. Sualtı ekibi mağara içinde 2 yeni göl keşfetti. Mağara içinde en önemli çalışmamız 2 yeni gölün keşfi oldu. Mağara içinde yeni yeni alanlar bulundu. Çalışmalarımızı takvim belirleme ile yeniden sürdüreceğiz." diye konuştu.

Yurt genelinde 40 bin civarında mağaranın bulunduğu bilgisini veren Eğilmez, bunun, araştırmalar neticesinde 2013 yılı itibariyle 3 bin 300'ünün ancak kayıt altına alınabildiğini kaydetti. Bölgede ilk mağara tespit çalışmalarının Fransız mağara araştırmacıları tarafından 1967 yılında başladığını aktaran Eğilmez, Fransızların bölgede 10 yıl sonra yeniden çalışma yaptığını, Türkiye'nin ise 1987 yılından itibaren çalışma yapmaya başladığını kaydetti.

Başta, ilçesi Akseki olmak üzere, Antalya'nın adeta düden mağarası cenneti olduğunu belirten Eğilmez, Altınbeşik'in bölge, Antalya ve ülke eko turizmi için özel bir yeri olduğunu söyledi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın mağara tespit çalışmalarına destek verdiğinin altını çizen Eğilmez, "Altınbeşik Mağarası dünya harikası mağara. Turizme açılan Altınbeşik Mağarası'nda çalışmalarımızı tamamladık. İçine dalgıçlarla girilen Altınbeşik Mağarası içinde 2 yeni gölün bulunması mağaranın önemini bir kat daha artırdı." ifadesini kullandı.

Maden Tedkik Arama Müdürlüğü Ulusal Mağara Envanteri'ne göre, Türkiye'nin en uzun mağaraları şöyle: Isparta Pınarözü Mağarası (16 bin metre), Burdur İnsuyu Mağarası (8 bin 300), Antalya Tilkiler Düdeni (6 bin 650 metre), Zonguldak Kızılema Mağarası (6 bin 630 metre), Karabük Mencilis Mağarası (5 bin 350 metre), Bursa Ayvaini Mağarası (4 bin 866 metre), İstanbul Ikıgöz Mağarası (4 bin 816 metre) ve Antalya/İbradı Altınbeşik Mağarası (4 bin 500 metre)

En derin mağara ise Mersin Peynirlik Düdeni (-1429 metre), Kayseri Kuzgun Düdeni (-1400), Mersin Çukurpınar Düdeni (-1196) ve Isparta Kuyukue Düdeni (-832) yer almakta.


CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.