Madenci Ahmet Mutluer'den yürek burkan açıklama

Madenci Ahmet Mutluer'den yürek burkan açıklama

Soma faciasının yaşandığı madenden çıkarılırken çarpıcı bir şekilde görüntülenen madenci Ahmet Mutluer, yaşadığı yürek yakan olayı anlattı.

Yaklaşık 8 yıldır maden işçiliği yaptığını kaydeden 29 yaşındaki Ahmet Mutluer, "Ben ekmeğimi taştan çıkartırım ama daha erken emeklilik olduğu için madenciliği tercih ettim" dedi.

Mutluer, madende çalışan işçilerin her yıl 3 ton kömür istihkakı olduğunu, her yıl nisan ya da mayıs aylarında verilen bu kömürlerin bu yıl geciktiğini ifade ederek, "Arkadaşlarla konuştuk, 'Kömür dağılımı olduktan sonra başka madenlere gidelim' dedik bıktığımız için. Kömür dağıtımında gecikme oldu. Aldıktan sonra madenden çıkacaktım" diye konuştu.

Facianın yaşandığı gün 16.00-24.00 vardiyasında görevli olduğunu, iş yerine gittiğinde ocakta trafodan kaynaklı yangın çıktığını öğrendiğini kaydeden Mutluer, arkadaşlarını kurtarmak için madene girdiğini söyledi. Mutluer, yakın arkadaşlarını cansız halde gördüğünü belirterek, şunları aktardı:

"KİMİ SECDE ETMİŞ KİMİ BİRBİRİNE SARILMIŞTI"

"Kimisi secde ederek kalmış, kimisi birbirine sarılmış... Sonra fenalaştım. Apar topar hastaneye götürdüler. Fotoğraf  anı, o artık benim acı halim. İçerideki acıyı hissederek çıktım. Dışarı çıktığımda kalabalığı, aileleri çocuklarımı gördüm. Bunlar nasıl dayanacaktı? Başım dönüyordu. İçerideki arkadaşların çoğuna ulaşılamadığını söyledim. Ben hasta yoğun bakımda kaldım 2 gün. Televizyondan takip ettim. Gazeteleri eve geldiğimde gördüm."

"ÇOCUĞUMUN RIZKI İÇİN TEKRAR GİDECEĞİM"

Mutluer, madende tekrar çalışmayı düşünüp düşünmediğinin sorulması üzerine de "İleri ki zamanlarda istiyorum. Mecburum çünkü. Kredi borçlarım var. Çoluğumun çocuğumun rızkı için gideceğim. Kendime gelsem başlayacağım. Eşim devamlı ağlıyor, gitmemi istemiyor ama yapacak bir şey yok" diye konuştu.

10 KAZA DAHA YAŞAMIŞ

Ahmet Mutluer , son olayın başından geçen ilk maden kazası olmadığını vurgulayarak, daha önce birçok kaza gördüğünü, yanındaki arkadaşının göçük altında kalarak vefat ettiğini kaydederek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu yaşadığım 10 tane... Yan madende bu tür madenler oldu. 30-35 insan öldü. Hiçbir önlemler alınmadı. Denetlemeler yapılabilirdi, niye bu insanların canı yanıyor, evlatlarımız yetim kalıyor. Kendi evimize girer gibi madene girsek olmuyor muydu? Onların dertleri kömür, insan hayatı önemli değil, biri gider biri gelir."

Mutluer'in 3 ve 6 yaşındaki oğulları da babalarına sarılarak "Babamın bir daha madene gitmesini istemiyorum" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.