Maden faciası davası olaylı başladı

Maden faciası davası olaylı başladı

Ermenek ilçesindeki kömür ocağında meydana gelen maden faciasına ilişkin davanın ilk duruşmasında, madenci yakınları, mahkeme salonuna giren tutuklu sanıklara tepki gösterdi.

 
 
Duruşmanın görüleceği Ermenek Adliyesindeki mahkeme salonunda taraflar yerini aldı. Daha sonra tutuklu sanıkların salona alındığı sırada madenci yakınları, "oğlum nerede?", "katiller çocuklarımıza nasıl kıydınız?" diyerek tepki gösterdi. Bazı kadınların ellerindeki çantaları, sanıklara attığı görüldü.
 
Bunun üzerine jandarma ekipleri ile avukatlar, madenci yakınlarını sakinleştirmeye çalıştı. Bu sırada bir müşteki baygınlık geçirince Adliyeye sağlık ekipleri çağrıldı. 
 
Kazada oğulları Ali ve Kerim'i kaybeden Şükrü Haznedar, "Katiller" diyerek sanıkların üzerine yürüyünce salondan çıkarıldı. Olayların büyümesi üzerine sanıklar da duruşma salonundan çıkarıldı.
 
Avukatlar ve jandarma ekiplerinin çabalarıyla madenci yakınlarının yatıştırılması üzerine, sanıklar tekrar salona alındı.
 
 
 "Bir tas çorbayı ocakçılardan kıskandınız"
 
3'ü tutuklu 16 sanığın yargılanmasına iddianamenin okunmasıyla başlandı. 
 
Ermenek Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin duruşma salonuna gelmesiyle madenci yakınları, tutuklu sanıklar Saffet Uyar, Abdullah Özbey ve Ali Kurt'a tepkilerini artırdı.
 
Bazı madenci yakınları, "Bir kara kömüre evlatlarımızı değiştiniz", "Nasıl aldınız kuzularımızı?, "Benim iki yavrum gitmiş, nasıl sakin olabilirim?", "Bunlar yargılanmasın, o maden ocağına, mezara gitsinler", "Yavrum toprağın altında çürüdü, bunlar da hapislerde çürüsün", "Sekiz aydır sıkıntı yaşıyoruz", "Bir tas çorbayı ocakçılardan kıskandınız", "Biz yandık, siz de yanın" diyerek sanıklara tepki gösterdi.
 
Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Mustafa Başarı, ailelerin acısını anladığını ancak sanıkların yargılanmaları gerektiğini belirterek, madenci yakınlarını sükunete davet etti.
 
- "Bu yargılamanın sonunda herkes hak ettiğini bulacak"
 
Sanıklar salonda olmadan yargılanamayacaklarını ifade eden Başarı, şunları söyledi:
 
"Yargılamanın devam etmesi için ortamın uygun olması lazım. Biz kimsenin mağdur olmasını istemiyoruz. Hakaret olmasın. Bu şekilde yargılamaya devam edemeyiz. Bu yargılamanın sonunda herkes hak ettiğini bulacak. Herkesin hak ettiğini bulması için de bu yargılamanın olması lazım. Lütfen sessiz olalım. Duruşma bugün tamamlanamazsa önümüzdeki günlerde devam edecek.
 
Daha sonra değerlendirip ara karar vereceğiz. Sağlıklı şekilde dinlememiz lazım."
 
- İddianamede evlatlarının ismini duyan madenci yakınları ağladı
 
Mahkeme heyeti, avukatların, iddianameyi bildikleri, yargılamanın daha hızlı yapılabilmesi için özetinin okunması ya da okunmuş sayılması talebini kabul etmedi.
 
İddianamenin okunmasıyla 3'ü tutuklu 16 sanığın yargılandığı dava başladı. Bazı madenci yakınları, okunanları duyamadıklarından yakındı. Bunun üzerine iddianame, mikrofonla okunmaya başlandı.
 
İddianame okunurken evlatlarının isimlerini duyan bazı madenci yakınları gözyaşlarını tutamadı. 
 
Duruşma salonunda sağlık ekipleri de hazır bulunuyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.