Maçlara Yüzde 50 seyirci alınacak

Maçlara Yüzde 50 seyirci alınacak

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir, "Statüler, talimatlar, genelgeler, yeni uygulamalar ile kulüplerimize nefes aldıran adımlar attık." dedi.

Ankara JW Marriott Oteli'nde yapılan olağan genel kurulda konuşan Nihat Özdemir, pandemide çok iyi noktaya gelindiğini ancak sürecin devam ettiğini ve tedbirli olunarak maske, mesafe ve temizliğe dikkat edilmesi, mutlaka aşı yaptırılması gerektiğini vurguladı.

Federasyon olarak, Türk futbolunun bu süreci en az sorunla atlatması çabaladıklarını ifade eden Özdemir, şunları söyledi:

"Aldığımız kararların başta kulüplerimiz olmak üzere tüm futbol paydaşlarının yararına olmasını ilke edindik. Statüler, talimatlar, genelgeler, yeni uygulamalar ile kulüplerimize nefes aldıran adımlar attık. Transfer edilen futbolcuların tescili için, SGK ve vergi dairelerine, vadesi geçmiş borcu olmamayı belgelendirme yükümlülüğünü bu süreçte kaldırdık. Kulüp Lisans Sistemi'nde UEFA ile paralel esneklikler sağladık. Takım harcama limitlerinde ilk sezon sapma payı %30'du. Geçen sezon %15 oldu. Talimatlara göre, bu sezon aslında sapma payı olmayacaktı. Ancak yeniden düzenleme yaptık ve bu sezon için %25 sapma payı kararını verdik. Yeni yabancı sayısı kararını geçen sezon uygulayacaktık. Sizlerden gelen talep nedeniyle bir yıl erteledik. 30 Temmuz 2020 tarihindeki erteleme kararımızda, 2021-2022 sezonundan itibaren uygulayacağımızı kulüplerimize bildirdik ve bunu da kamuoyuna açıkladık. Buradaki amacımız kulüplerin tüm planlamalarını 1 yıl önceden yapmasıydı. Buna ilaveten, geçen sezonun ikinci transfer döneminden önce, kulüplerimizin rahat transfer politikası uygulayabilmesi için 14 yabancı sayısını, geçici olarak 16'ya çıkardık. Bunu yaparken A takım listesi oyuncusu sayısını da Süper Lig ve 1. Lig için 35'e yükselttik. Böylelikle, takımlarımız daha geniş oyuncu havuzuna sahip oldu. Sahaya çıkamama durumuyla karşılaşılmadı ve maçlarımızın bu süreçte ertelenmeden tamamladık."

AMAÇ YENİ SEZONDA MAÇLARI SEYİRCİLİ OYNATMAK

Özdemir, yeni sezonda maçları seyircili oynatmayı amaçladıklarını söyledi.

Stadyum kapasitelerinin %50'si ve locaların %100'ü olmak üzere taraftarların statlarda artık maç izleyebileceğini belirten Özdemir, "Böylelikle, kulüplerimiz hem en büyük güçlerine kısmen de olsa kavuşacaklar ayrıca ekonomik olarak da gelir elde edecekler." dedi.

Salgının seyrine göre futbol ailesi için her türlü kolaylığı sağlamaya devam edeceklerini vurgulayan Özdemir, "İnşallah, tüm vatandaşlarımızın aşılarını olmaları ile birlikte, maske-mesafe ve temizliğe dikkat ederek, %100 kapasite ile seyirci alındığı günlere yeniden kavuşuruz." ifadesini kullandı.

"TÜRK HAKEMLİĞİNE GÜVENİYORUZ"

"Türk hakemliğine güveniyoruz ve istikrardan yana kararlar aldık." diyen Özdemir, Şampiyonlar Ligi'nde aynı sezonda Türk hakemler Cüneyt Çakır, Ali Palabıyık ve Halil Umut Meler'in maç yönettiğini hatırlattı.

Futbolun vazgeçilmez unsuru haline gelen VAR Sistemi'nin her geçen yıl daha da iyiye gittiğini ifade eden Özdemir, "MHK Başkanımız Serdar Tatlı, VAR kadrosunu genişletiyor. 2022-2023 sezonu ile birlikte TFF 1. Lig'de VAR'ı uygulamayı hedefliyoruz. TFF 1. lig maçlarının oynandığı statlarımızı teknolojik olarak hazırlamak için çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor." dedi.

Kulüpler Birliği'nin uzun zamandır gündeminde olan Süper Lig AŞ'nin kurulmasıyla ilgili mutabakatının olduğuna dikkati çeken Özdemir, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Yayın haklarının da Süper Lig AŞ tarafından yapılması sık sık gündeme getirilen bir konu. Türkiye Futbol Federasyonunun kanunen sahip olduğu yayın haklarının, tüm paydaşlarının, yani 1. Lig, 2. Lig, 3. Lig kulüplerinin de rızası alınarak kurulacak bir 'Süper Lig AŞ'ye devredilmesi düşünülebilir. Bu hususta yurt dışı örnekleri incelenmektedir. Ayrıca, mevcut birincil ve ikincil mevzuat kapsamında mümkün olup olmadığı değerlendiriyoruz. İlk incelemelerimiz göstermektedir ki Anglosakson hukukunda bu yapı başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Güncel mevzuatımızın tüm paydaşlar için verimli ve sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulması adına, yapılması gereken bir takım uyum çalışmalarının olduğunun da altını çizmemiz gerekiyor. Bu sebeple özel bir kanunla düzenleme yapılarak, yayın haklarının kullanılması için Süper Lig AŞ'nin kurulması, şirketin faaliyet alanı ve iç yapısının belirlenmesi söz konusu olabilecektir. TFF olarak Süper Lig AŞ'nin kurulmasını destekliyoruz ve çalışmalarımız çok yönlü olarak devam etmektedir."

"YENİ YAYIN İHALESİNİ ÇOK ÖNEMSİYORUZ"

Türk futbolunun en büyük sorununun "borçlar" olduğunu vurgulayan Özdemir, "En büyük hayalim, borcu olmayan, Avrupa ile rekabet eden bir futbol ortamı sağlamak. Pandemi, çalışmalarımızı etkilese de hep birlikte gelecek nesle bırakacağımız en değerli miras, kulüplerimizin ekonomik özgürlüklerine kavuşmasıdır. Bu nedenle birlikte gerçekleştireceğimiz yeni yayın ihalesini çok önemsiyoruz." diye konuştu.

Yıl sonuna kadar yeni yayın ihalesinin yapılacağı bilgisini aktaran Özdemir, "İhale Komisyonu, TFF'den 4 üye, Kulüpler Birliği'nden 4 üye ve 1 de profesyonel üye olmak üzere toplam 9 üyeden oluşuyor. İhale Komisyonu, bir süredir şartname için çalışıyor… Tıpkı kulüplerimiz gibi, TFF'nin de amacı ve hedefi, Türk futbolunun ekonomik olarak güçlenmesi, yayın gelirlerinin artması." dedi.

Sadece yayın gelirine bağımlı olmayan, yeni pazarlar yaratan bir futbol iklimini oluşturmak için de çalıştıklarını dile getiren Özdemir, "Gelirleri artırmayı hedeflerken, taviz vermememiz gereken durumlar da mevcut. Bunlardan birisi de stadyumlarımızın alt yapısı. Geçtiğimiz sezon stadyum çimleri çok konuşuldu. TFF olarak gerekli tedbirleri aldık, talimatımızı değiştirdik ve kulüplerimize zorunluluklar getirdik. Gerekli yaptırımları da uygulayacağız." diyerek sözlerini tamamladı.

AA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.