Lojistik Merkez için ilk adım

Lojistik Merkez için ilk adım

MÜSİAD Konya Lojistik Komitesi Başkanı Dr. Lütfi Şimşek, 27 Mayıs 2011 tarihinde resmi gazetede yayımlanan Konya Lojistik Merkezi için kamulaştırma kararının alınmasının sevinç verici olduğunu söyledi

Konya’ya bir Lojistik Merkez kazandırmak için uzun zamandır çalışmalarına devam eden ve bu doğrultuda bir dizi ziyaretler ve Türkiye İstişare Toplantısı düzenleyen MÜSİAD Konya Lojistik Komitesinin çalışmaları sonuç vermeye başladı. Komite, düzenlenen toplantıdan kısa bir süre sonra kamulaştırma kararından memnuniyet duyuyor. Bu konuda bir açıklama yapan Komite Başkanı Dr. Lütfi Şimşek alınan karara ilişkin şunları kaydetti: “Konya’nın dışa açılımını kuvvetlendirmek, rekabet avantajı sağlamak ve dış pazarlarda çok daha fazla söz hakkına sahip olmak için Konya’mıza bir Lojistik Merkez’in kazandırılmasının elzem olduğunu uzun zamandır belirtiyoruz. Bu konuda bir komite kurarak, çeşitli çalışmalar yürüttük. Bunların bir kısmı bir dizi ziyaretler, bir kısmı da farkındalık oluşturma adına düzenlediğimiz toplantılardı. Nitekim 21 Mayıs 2011 tarihinde düzenlediğimiz ve ardından sonuç bildirisini de kamuoyu ile paylaştığımız Lojistik Sektör Kurulu Türkiye İstişare Toplantısında da Dışişleri Bakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu nezdinde tüm yetkililerimize seslenerek konunun öneminden bahsederek, Konya’ya Lojistik Merkez’in bir an evvel kurulmasını istedik. Bu toplantının üstünden kısa bir süre geçmiş olmasına karşın, Bakanlar Kurulunun Konya Lojistik Merkezi için almış olduğu kararın Resmi Gazetede yayınlanmış olması Konya adına bizleri memnun etmiştir. Konya Lojistik Merkez kararı için Bakanlar Kurulundan 700 bin metrekarelik kamulaştırma alanı kararı açıklanmıştır. TCDD’ nin mülkiyetindeki mevcut 300 bin 000 metrekarelik saha ile toplamda 1 milyon metrekarelik bir alan kamulaştırılmış olacaktır. Şehrin ve bölgenin geleceği de düşünülerek, 1 Milyon metrekarelik alanın ancak yeterli olacağı aşikardır. İleride kamulaştırma kararı alınmış olan bu alanın genişleme konusunun mutlaka değerlendirilmesi gerektiği inancındayız. 2011 yılı yatırım programında bulunan Konya Lojistik Merkezinin Konya’mıza, çevre illere ve komşu coğrafyalara hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Verdiğimiz çabalar neticesinde kısa sürede alınan bu karar gibi en kısa zamanda bu Lojistik Merkez’in yapımına da başlanmasını temenni ediyoruz. Ayrıca MÜSİAD Konya Lojistik Komitesi olarak, konuya hassasiyet gösteren, konunun önemi üstünde duran, gerekli tüm desteği veren başta Sayın Bakanımız Ahmet Davutoğlu olmak üzere, Konya Valimiz Sayın Aydın Nezih Doğan’a ve tüm yetkililerimize emeklerinden dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.
27 Mayıs 2011 tarihli, 27.946 sayılı resmi gazetede yayımlanan 2011/1755 karar sayılı kararın tam metni şu şekilde: “2011 Yılı Yatırım Programında 2007E010050 proje numarasıyla yer alan Lojistik Merkez Kurulması Projesi (Konya-Kayacık) kapsamında kent içindeki mevcut yük ve depo merkezlerinin kent dışına çıkarılmak suretiyle bu sahaların kentle bütünleşmesinin sağlanması, diğer taşıma modları ile entegre olarak daha etkin ve modern bir hizmet sunulması ve bölge ticaretine katkıda bulunulması amacıyla ihtiyaç duyulan yaklaşık 700.000 m2’lik taşınmaz ile üzerindeki muhdesatın Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından acele kamulaştırılması; Ulaştırma Bakanlığının 18/4/2011 tarihli ve 356 sayılı yazısı üzerine, 2942 sayılı Kamulaştırma Kanununun 27’nci maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 26/4/2011 tarihinde kararlaştırılmıştır.”
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.