Listede ismi olmayan oy veremeyecek

Listede ismi olmayan oy veremeyecek

Muhtarlıklarda yaklaşık iki haftadan beri asılı olan seçmen listeleri, bugün askıdan iniyor

İsmi listede olmayan ya da nüfus bilgileri yanlış yazılan vatandaşların bugün mesai bitimine kadar nüfus müdürlüklerine giderek gerekli düzeltmeleri yaptırması gerekiyor. Aksi takdirde 12 Haziran milletvekili seçimlerinde oy kullanamayacaklar. Vatandaş seçmen kütüğünde isminin olup olmadığını YSK'nın 'ysk.gov.tr' internet sitesindeki 'yurtiçi seçmen sorgulama' bölümünden TC kimlik numarası ile kontrol edebiliyor. Ayrıca adres ya da nüfus bilgilerinde değişiklik olanlar da bağlı bulundukları ilçe nüfus müdürlüklerine giderek kayıt yaptırabiliyor.

YSK 8 Nisan'a kadar seçmen listelerinin son halini belirleyecek. 1-8 Nisan tarihleri arasında nüfus müdürlüklerine yapılacak adres değişikliği başvuruları kabul edilecek ancak tescil edilmeyecek. Tescil işlemleri 8 Nisan'dan sonra yapılacak. Sandık seçmen listelerinin kesinleşmesinden sonra seçmen bilgi kâğıtlarının hazırlanması ve dağıtılması işlemine 24 Nisan'da başlanacak.

ASKERLİKTEN ERKEN TERHİS OLAN POLİSLERE OY VERME İMKANI

Bu arada polislik mesleğinde 10 yılını dolduranların askerlik hizmetini yapmış sayılmasına ilişkin yasa hükmü gereği askerlikten terhis olan polislere oy verme hakkı tanındı. Emniyet Genel Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, söz konusu kişiler bugün saat 17.00'ye kadar seçim kuruluna başvurmaları halinde seçmen listelerine kayıt yaptırabilecek ve genel seçimlerde oy kullanabilecek. Silah altında bulunan erler, onbaşılar, kıta çavuşları ve askeri öğrenciler ise oy kullanamamıyorlar

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.