Kurumlar demokrasiyle yapılandırılmalı

Kurumlar demokrasiyle yapılandırılmalı

Akşehir Sanayici ve iş Adamları Derneği (AKSİAD) ile Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) yönetim kurulu üyeleri, seçim öncesi mesajlar verdi

Akşehir Sanayici ve iş Adamları Derneği (AKSİAD) ile Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) yönetim kurulu üyeleri, seçim öncesi mesajlar verdi. Zaman Gazetesi yazarlarından Mehmet Ali Yıldırımtürk’ün konuşmacı olarak davet edildiği panelde, ATSO Başkanı Erdal Çiftçi ve AKSİAD Başkanı Halil Gümüş, seçimlerin herkes için hayırlara vesile olmasını diledi.

Akşehir Öğretmenevinde düzenlenen panelde konuşan Halil Gümüş, “1982 Anayasası Türkiye gibi hızla büyüyen, farklılıklarını kendi renkleri olarak gören, bölgesinde denge unsuru, dünyada ciddi bir güç merkezi haline gelen ülkemize dar gelmektedir. Anayasamızda pek çok aksaklıkların arasında kimliklerin, temel hak ve özgürlüklerin tanınması ile asker - sivil ilişkileri başta olmak üzere, vesayeti temsil eden kurumların, gelişmiş demokrasiye göre yeniden yapılandırılması, öncelikli olarak ele alınması gereken konulardır. Bu talebin bugün artık toplumun bütün kesimleri tarafından dillendiriliyor olması, yeni meclisimizin yasakçı ve sınırlayıcı değil, özgürlükleri tanıyan ve güvence altına alan bir anayasayı hazırlaması için demokratik meşruiyetini daha da güçlendirmektedir” dedi.

Mehmet Ali Yıldırımtürk ise para piyasası, altın ve döviz hakkında aydınlatıcı bilgiler verdi. Kendisinin de eski bir sarraf olduğunu ve halen bu mesleğine devam ettiğini belirten Yıldırımtürk, “Ekonomi güçlendikçe ülkedeki genel seçim iş dünyasında ve piyasalarda sıradan bir gelişme olarak algılanmaya başlandı. Ancak, geçmişten gelen alışkanlıklarını sürdürmek isteyen iş çevrelerinden ve piyasa oyuncularından bazıları, bu gelişmeden rahatsızlık duyuyor. Mayıs ayı süresince cari açık kozuyla hükümeti sıkıştırarak taviz almayı hedefleyenlerin bu kez başarılı olamadıkları görülüyor. Çünkü, siyasi ve ekonomik istikrar sayesinde ekonomi iyice güçlendi” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.