Kuru otlara dikkat!

Kuru otlara dikkat!

Bu yıl yağışların fazla olması nedeniyle büyüyen otlar bu kez yangın riskini gündeme getirdi. Havaların ısınmasıyla birlikte ot yangınını önlemek için tedbirler artırıldı

Haziran ayı içerisinde çok sayıda ot yangınını meydana gelmesi itfaiye ekiplerini alarma geçirdi. Bu yıl yağışların mevsim normallerinin üzerinde olması nedeniyle oldukça fazlalaşan otlar beraberinde yangın tehlikesini getirdi. Bu yıl ot yangınlarının önemi oranda artacağını tahmin ettikleri için önlemlerini aldıklarını ifade eden İtfaiye Daire Başkanı Cevdet İşbitirici Kaşınhanı Mahallesi ile birlikte 5 ayrı merkezde ekiplerin tam kadro görevlerinin başında olduğunu söyledi.
İşbitirici, “Haziran ayının ortalarında meydana gelen ot yangını sayısı şu ana kadar önemli oranda arttı. Bu yıl yağmurların fazla olması nedeniyle otların boyları da normallerinden büyük ve çok fazla. Bu da ot yangınına paralel olarak ev ve iş yeri yangınlarını tetikliyor. Bizlerde önlemlerimizi bu yönde artırdık. Şu anda tüm birimlerde toplam 44 araç ve 240 personel hazır kıta bekliyor. Bunun yanı sıra Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ve Merkez İlçe Belediyelerimiz özel ekip görevlendirerek kuruyan otların temizlenme çalışmalarına ağırlık verdi. Bu bile ot yangınlarının azalması için önemli bir çalışma” dedi.
En fazla ot yangınının Karatay ilçesinde meydana gelmesinin müstakil evlere sıçrama riskini artırdığını da dile getiren İşbitirici, “Bizim mahalle sakinlerinden ve müstakil ev sahiplerinden istediğimiz evlerinin etrafındaki otları az bir mesafede olsa temizlemeleri. Bu şekilde alınan basit önlemler ot yangınlarının evlere sıçramasını önler. Aksi halde otların yangınından evlere küçük bir kıvılcım sıçraması daha büyük zararlara yol açacak. Vatandaşlar bu konuda biraz daha duyarlı olmalı” diye konuştu.
İşbitirici yangınların çıkış sebeplerinde ilk sırayı sigara izmaritinin aldığını da hatırlatarak, “Özellikle ot yangınlarında sigara en büyük tehlike ikinci olarak piknik ateşi üçüncü olarak ise ne yazık ki çocuklarımız geliyor. Çocukların sadece oyun amaçlı yaktıkları ot yangını kısa sürede kontrolden çıkınca bizim işimiz daha da zorlaşıyor. Bunun yanı sıra birçok vatandaşta gereken önlemi almadan otları yakarak temizlemek istiyor. Ancak otların büyük olması nedeniyle bir anda büyüyen alevlere kontrol etmekte zorlanıyor. Çocuklarımızı bu konuda eğitmenin yanı sıra kendimizde hiçbir şekilde otları yakarak temizleme yoluna gitmemeliyiz” şeklinde konuştu.

ALİ SAİT ÖGE

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.