Kurtuluş Kuran ve sünnettedir

Kurtuluş Kuran ve sünnettedir

AGD Selçuklu Temsilciliğinin düzenlediği Resulullaha Sevgi Gecesinde 21. Yüzyılda Hz. Muhammed (S.A.V.)nin merhametine ve sevgisine insanlığın daha fazla ihtiyaç duyduğu belirtildi

AGD Selçuklu Temsilciliği’nin düzenlediği Resulullah’a Sevgi Gecesi’nde 21. Yüzyılda Hz. Muhammed (S.A.V.)’nin merhametine ve sevgisine insanlığın daha fazla ihtiyaç duyduğu belirtildi.

 

Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Selçuklu Temsilciliği tarafından “Resulullah’a Sevgi Gecesi” düzenlendi. Selçuklu Spor ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen etkinlikte İlahiyatçı Mustafa Ciger, Hz. Peygamber (S.A.V.)’nin hayıtından kesitler sundu. Geceye, AGD Bölge Temsilcisi Bahri Kırışık, AGD Konya Şube Başkanı Yusuf Güneş, AGD Selçuklu İlçe Temsilcisi Senayi Adıyaman ve çok sayıda davetli katıldı. Resulullah’a Sevgi Gecesi’nde Muhammet Bilal Korkmaz, Veli Can okudukları naatlarla ve Afganistan’dan Gavsuddin Tahiri, Mutiullah Sıddıki, Kur’an-ı güzel okumada dünya birincisi Süleyman Okumuş ve Konya birincisi Ali Güleş Kur’an-ı Kerim tilavetleriyle dinleyicilere manevi bir atmosfer yaşattı.

”RESULULLAH’IN SÜNNETİNDEN AYRILMAMALIYIZ”

Yaşanılan 21. Yüzyılda Hz. Muhammed (S.A.V.)’nin merhametine ve sevgisine daha fazla ihtiyaç olduğunu belirten AGD Selçuklu İlçe Temsilcisi Senayi Adıyaman, ateş kusan devletlere, zulüm yapan diktatörlere karşı O’nun merhametinin dünyaya hâkim olması gerektiğini söyledi. “Aile içinde, ebeveynle çocuklar arasında, memurla işçi arasında, işverenle çalışan arasında, yaşlılarla gençler arasında, öğretmenle öğrenci arasında merhamet duygusu var mı?” diye soran Adıyaman,   toplum içinde karşılıklı güven ve sevginin tesis edilmesi için Allah’ın emirlerinden ve Resulullah’ın sünnetinden ayrılmamız gerektiğini söyledi.

14 asır önce çocuklar diri diri gömülerken, kadınlar ağlarken, mazlumlar feryat ederken Hz. Muhammed (S.A.V.)’nin merhametinin ve sevgisinin yeryüzüne hâkim olduğunu aktaran AGD Konya Şube Başkanı Yusuf Güneş, günümüzde de kız çocuklarını toprağa gömülüp tecavüz edildiğini, mazlumların yine feryat ettiğini ve sosyal düzenin bozulduğunu kaydetti. Kurtuluşun anahtarı Allah’ın kitabı Kur’an-ı Kerim ve Hz. Muhammed (S.A.V.)’nin sünneti olduğunu aktaran Güneş, insanlığın başka bir yerde kurtuluşun peşinde koşmaması gerektiğini aktardı.

Kutlu Doğum Haftası’nın tüm insanlığa hayırlı olmasını dileyen AGD Bölge Temsilcisi Bahri Kırışık da, Allah’ın elçisinin güzel ahlakına sahip olunduğu sürece insanlığın mutluluğa ereceğini söyledi. Bu nedenle çocukları Hz. Muhammed (S.A.V.)’nin sevgisiyle yetiştirilmesi gerektiğini dile getiren Kırışık, “İnsanlık O’nun sünnetinden ayrılmamalı. Çünkü kurtuluş Kur’an ve sünnettir” dedi.      

“O’NUN YOLUNDAN YÜRÜMELİYİZ”

İlahiyatçı Mustafa Ciger, Hz. Muhammed (S.A.V.)’nin de insan olduğunu fakat kendisinin üstün kılan peygamberlik özeliliklerine sahip olduğunu aktararak, şunları kaydetti: “Beşikte konuşmaya başlamıştır. Sırtında peygamberlik mührü vardır. Hastalara şifa olmuştur, acıyı tatlı yapmıştır. Ömründe hiçbir zaman esnememiştir. Çünkü esnemenin şeytan işi olduğunu belirtmiştir. Her kim ‘Peygamberimiz esnemezdi’ derse esnemesi kesilir. Bu da peygamberimizin yaşayan mucizelerinden biridir. Aylarca hiçbir şey yemeden oruç tutmuştur. Kendisi gibi oruç tutmak isteyenleri ise ‘siz buna dayanamazsınız’ diyerek uyarmıştır. Bedenine sinek böcek konmazdı. Miraç’tan indiği vakit sırtından terler aktı aktığı terlerden gül çıktı. Onun için benim kokumu duymak isteyenler ‘Gül koklasın’ buyurdu.” Hz. Muhammed (S.A.V.)’e karşı cana yakın bir muhabbet beslemenin önemi üzerinde duran Ciger, “O’nun 160 tane özeliği vardır. 80 tanesi dünyada 80 tanesi ahrettedir. Bu amaçla sürekli ‘O’nun yolundan yürümeliyiz. Kur’an’nın emrinden ve Hz. Muhammed (S.A.V.)’nin sünnetinden ayrılmamalıyız. Kendisine Salat-ü Selamlar göndermeliyiz. Ayrıca insanlığa onun güzel ahlakını ve merhametini de aşılamalıyız. Bunu yaptığımız zaman insanlık kurtuluşa erecek ve 14. Asır önceki gibi dünya yeniden huzur bulacaktır” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.