Kurtulmuş: Zalimler hatırlanmaz

Kurtulmuş: Zalimler hatırlanmaz

KURTULMUŞ: "SİYASETÇİNİN VAZİFESİ SADECE DARBELERİN YIL DÖNÜMLERİNİ HATIRLAMAK OLMAMALIDIR. EĞER DARBELERLE HESAPLAŞMAK İSTİYORLARSA, 27 NİSAN, 12 MART, 28 ŞUBAT'LA DA HESAPLAŞMAK ZORUNDADIRLAR"

NİĞDE (A.A) - HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, ''Siyasetçinin vazifesi sadece darbelerin yıl dönümlerini hatırlamak olmamalıdır. Eğer darbelerle hesaplaşmak istiyorlarsa, 27 Nisan, 12 Mart, 28 Şubat'la da hesaplaşmak zorundadırlar'' dedi.
Kurtulmuş, partisinin seçim çalışmaları kapsamında Niğde'de halka hitaben yaptığı konuşmada, darbe yapanların unutulduğunu, ancak darbe mağdurlarının unutulmadığını belirtti. Kurtulmuş, şunları söyledi: ''1960 ihtilalinin adını, Yassıada komutanının adını hiç hatırlamıyorsunuz. Menderes'i, Polatkan'ı ve Zorlu hatırlanıyor ama o günün muktedir zalimlerini millet hiç hatırlamıyor. Siyasetçinin vazifesi sadece darbelerin yıl dönümlerini hatırlamak olmamalıdır. Eğer darbelerle hesaplaşmak istiyorlarsa 27 Nisan, 12 Mart, 28 Şubat'la da hesaplaşmak zorundadırlar. Hiç kimsenin aklının ucundan bile geçiremeyeceği bir şekilde düzenlemelerin yapılması gerekir.
Öncelikli olarak Türkiye'de son 9 yıldır iktidarda olan ve sürekli olarak bürokratik oligarşi ve darbecilerle hesaplaştığını söyleyen iktidar, bir türlü adım atmıyor. 12 Eylül ile hesaplaşmak demek, sadece Kenan Paşa'yı yargılamak değildir. Aradan 9 ay geçti hiçbir düzenleme yapılmadı.''
Partisinin, yeni Türkiye'yi kurarken, halkı sistemin sahibi haline getirmekle işe başlayacağını ifade eden Kurtulmuş, bunun için yeni bir anayasa yapılacağını, yeni anayasanın halkın anayasası olacağını belirtti.
12 Eylül'ün bütün siyasi rejiminin değiştirileceğini, milletin sistemin sahibi olacağını bildiren Kurtulmuş, şöyle devam etti: ''Bugün Menderes'i yeniden anıyoruz. Yeter söz milletindir. Türkiye'de söz yeterince milletin midir? Halkın mıdır? Bu şehrin kalkınma kararlarını siz mi alırsınız? IMF ve Dünya Bankası söyler siz onların kararlarını alırsınız. İşte Has Parti diyor ki, 1950 yılında söylenen (yeter söz milletindir) sözünü, söz olmaktan çıkaracağız ve sistemin sahibi bizzat milletin kendisi olacaktır.
Adaletsiz kalkınmadan, adaletli kalkınmaya geçişi hep birlikte sağlayacağız. Bu milleti öyle bir ekonomik cenderenin içine aldılar ki önce tarımı tasfiye ettiler. İnsanlar ekemiyorlar ve ekseler de kar elde edemiyorlar. Anguslar olmasaydı kurban kesecek hayvan bile bulamayacaktınız. Has Parti'nin ekonomi programında tarım ve hayvancılığa büyük önem veriliyor. Tarımsal desteklemeler iki katına çıkarılacak ve ürün bazlı olacak. Anadolu insanı kan ağlıyor. Kur politikaları nedeniyle sanayi durdu. Üretimin, istihdamın, hakça paylaşımın ve bölüşümün olduğu yeni Türkiye'yi kurmak zorundayız.''
İktidara geldiklerinde toplumsal barışı sağlamak için çalışacaklarını, hiçbir yurttaşın öteki sayılmayacağını, herkesin eşit ve özgür yurttaşlar olacağını dile getiren Kurtulmuş, ''AK Parti'nin hayali İstanbul'u Manhattan yapmaktır. Bizim hayalimiz ise Nevşehir'de, Niğde'de çalışan işsiz kardeşimle, Hakkari'deki çoban kardeşimin hepsinin eşit ve özgür yurttaşlar olduğu bir Türkiye'yi kurmaktır'' dedi.
Seçime 15 parti girdiğini ama sadece 3 partiye yardım yapıldığını, AK Parti'ye 1 milyar lira yardım verildiğini kaydeden Kurtulmuş, kalkınmada haksızlık yapıldığı gibi siyasette de haksızlık yapıldığını belirtti. Kurtulmuş, ''Bizim arkamızda helikopterimiz ve uçağımız yok. Bir tırımız ve bir de otobüsümüz var. Biz partilere devletin yardım etmesine karşı çıkıyoruz. Sizin vergilerinizle birileri neden uçak, helikopter ve lüks arabalar alsınlar. Bu Allah'tan reva mıdır, hak mıdır, adalet midir?'' diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.