Kurbanlıklar son güne kaldı

Kurbanlıklar son güne kaldı

Kurbanlık pazarlarında alım satım istenilen düzeyde olmayınca kurbanlıklar bayram arifesine kaldı. Vatandaş, son gün fiyatların daha da düşeceğini umut ediyor

Kurbanlık satıcısı esnaflardan bazıları elindeki kurbanlığı tamamen satıp bitirmişken, bazıları da satışların iyi olmadığından yakınıyor. Vatandaşın her yıl olduğu gibi bu yıl da kurbanlık alımını arife gününe bıraktığını söyleyen esnaflar, işlerinin bugün daha yoğun olacağını umut ediyor. Vatandaşlar ise kurbanlık fiyatlarının yüksek olduğunu düşünüyor. Kurbanlıkların satılmaması nedeniyle fiyatların son gün biraz daha düşeceğini umut eden vatandaşlar, kurbanlığını son gün alma düşüncesinde.

FİYATLAR SON GÜNLERDE YÜKSELDİ
Karatay Kurbanlık Satış Yeri’nde büyükbaş kurbanlık satan İsmail Şahin, kurbanlık fiyatlarının son günlerde yükselmesinin, Konya’ya dışardan ve özellikle doğu illerinden kurbanlık gelmemesine bağlı olduğunu ifade etti. Fiyatların geçen yıla oranla yüksek olmakla birlikte son gün netlik kazanacağını kaydeden İsmail Şahin, “Fiyatlar sürekli değişiyor. Bundan birkaç hafta öncesine kadar 1250 YTL civarında olan bir büyükbaş hayvan, şimdi 1500 YTL civarlarında satılıyor. Bu da bu yıl pazarlara çıkarılan kurbanlık sayısının geçen yıla oranla daha az olmasından kaynaklanıyor. Bir çok arkadaşımız elindeki kurbanlığın tamamını satıp bitirmiş durumda. Onlar da Arife günü ellerindeki malların tamamını bitirmenin telaşında. Eğer son gün kurbanlıklara ilgi olmazsa fiyatlar düşer. Ama talep artarsa fiyatlar da artar” diye konuştu. Kurbanlık olabilecek büyükbaş hayvanların fiyatlarının 1500 ile 2500 YTL arasında değiştiğini dile getiren İsmail Şahin, küçükbaşlarda ise fiyatın 200 ile 400 YTL arasında olduğunu ifade etti.
PAZARLIKLAR KIZIŞTI
Kurbanlık almak için gelen vatandaşların çok sıkı pazarlıklar neticesinde kurbanlıklarını aldıklarını söyleyen esnaf Mehmet Ali Dayan da, kurbanlıklarını satarken hem kendi durumlarını hem de vatandaşların durumunu düşündüklerini ifade etti. Kurbanlıklarının büyük bir kısmının son gün satılacağını umut eden Mehmet Ali Dayan, elindeki malların tamamını bitirmek için fiyatları cazip hale getireceğini ve pazardaki bir çok esnafın da kendisi gibi düşündüğünü ifade etti. Mehmet Ali Dayan ayrıca, yarın idrak edeceğimiz Kurban Bayramı’nın tüm Konya halkı için hayırlara vesile olmasını diledi. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.