"Kurbanlık için tosun ve koç tercih edilmeli"

"Kurbanlık için tosun ve koç tercih edilmeli"

Konya Ticaret Borsası, kurbanlık için tosun ve koçun tercih edilmesinin hayvan neslinin devamı açısından önemli olduğunu söyledi.

Konya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Kıyasettin Taşkın, kurbanlık için tosun ve koçun tercih edilmesinin hayvan neslinin devamı açısından önemli olduğunu söyledi.

Taşkın, yaptığı açıklamada, kurban alacakların ilk dikkat etmesi gereken konuların başında hayvanların kulaklarındaki küpeler olduğuna dikkati çekti.

Küpelerin üzerindeki numaraların hayvanların geçmişlerine ait bütün bilgileri içerdiğini kaydeden Taşkın, hayvan tüylerinin canlı ve parlak olmasına da dikkat edilmesi gerektiği uyarısında bulundu.

Veteriner sağlık raporu veya menşe şahadetnamesi olmayan hayvanların alınmaması gerektiğini aktaran Taşkın, şunları kaydetti:

"Dini olarak koç, koyun ve keçinin bir, sığır ve manda cinsinden hayvanların iki, devenin de beş yaşını doldurmuş olması gerekir. Kurbanlık için tosun ve koç tercih edilmeli. Dişi hayvan kesilmemesi, hayvan varlığının devamını sağlayacaktır. Koyun ve inek dişi hayvan kesilecekse mutlaka gebe olup olmadığına bakılmalı, gebe hayvanlar kurban edilmemeli. Halk arasında kapak olarak adlandırılan ön taraftan iki büyük dişin çıkmış olmasına dikkat edilmeli. Kurbanlık hayvanın 'merme' denen burnunun üst kısmı kuru ve çatlak olmamalı. İyi bir kurban arkadan bakıldığında kare, üçgen şeklinde değil, küp şeklinde görünmelidir. Kare ve üçgen şeklinde görülen hayvanlar genelde zayıf ve sağlıksız hayvanlardır."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.