Kurbana merhamet için empati kurun

Kurbana merhamet için empati kurun

Selçuk Üniversitesi (SÜ) İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Saffet Köse, bazı vatandaşların, pazardan satın aldıktan sonra kendi bahçelerine getirdikleri kurbanlıklarına, kesim için yere yatırması kolay veya etinin temiz olacağ

Köse, yaptığı açıklamada, kurban kesmenin insanları Allah'a yaklaştıran bir ibadet olduğunu, yerine getirirken de ibadeti bozacak davranışlardan kaçınılması gerektiğini belirtti.

Müslümanların, kurban ibadetinde hayvanlara karşı merhametli olması gerektiğini ifade eden Köse, ''Allah'tan rahmet ve merhamet istiyorsak biz de kurbanlıklara merhametli olmalıyız. Onları aç bırakmamalı, eziyet etmemeli, kötü muamelede bulunmamalıyız'' dedi.
‘KURBANA KARŞI EMPATİ KURUN’ ÖNERİSİ
Köse, İslam'da sadece kurbanlık değil tüm hayvanlara karşı kötü muamelenin yasaklandığını vurgulayarak, şunları kaydetti:
''Peygamber Efendimiz, yüzü ateşle damgalanmış bir merkebi gördüğünde, onu yapana beddua ediyor. Aynı şekilde susayan bir köpeğe kuyudan ayakkabısıyla su çıkaran kişinin de cennete gittiğini bildiriyor. Bu nedenle Kurban Bayramı'nda kurban edeceğimiz hayvanlara sevabının yok olmaması için çok iyi davranmalı, merhametli olmalıyız. Bazı vatandaşlar, pazardan satın aldıktan sonra kendi bahçelerine getirdikleri kurbanlıklarını, kesim sırasında yere yatırması kolay olacağı veya etinin daha temiz olacağı düşüncesiyle 2-3 gün aç ve susuz bırakıyor. Peygamber Efendimiz bu konuda empati kurmamızı öneriyor. Kendimize nasıl davranılmasını istiyorsak, kurbanlıklara da öyle davranmalıyız.''
Köse, ayrıca Hazreti Muhammed'in sağmal (süt veren) hayvanların kurban edilmesini tavsiye etmediğini belirterek, ''Bu hayvanlar sayesinde insanlar geçimini sağlıyor. Bu sağmal hayvanların birçoğunun da gebe olma riski var. Her hayvanın gebe olup olmadığını anlamak kolay değil.  Bu nedenle Peygamber Efendimizin tavsiyesine uymalıyız, bu konuda hassas davranmalıyız'' diye konuştu.
Köse, kurban ibadetinin de tam anlamıyla yerine getirilmiş olması için etinin bir kısmının fakirlere bir kısmının da komşulara dağıtılmasının tavsiye edildiğini sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.