Kurban Kardeşliği Gala Programı Salona Sığmadı

Kurban Kardeşliği Gala Programı Salona Sığmadı

Aksaray Girişimci İşadamları Derneği AGİAD Kurban Bayramı vesilesiyle kardeşlik köprüleri programı düzenledi.

Aksaray Girişimci İşadamları Derneği AGİAD Kurban Bayramı vesilesiyle kardeşlik köprüleri programı düzenledi.

Kenya ve Mardin'e giderek oradaki ihtiyaç sahibi insanlarla bayramını geçiren işadamı, memur ve öğretmenlerin nezdinde hayırsever Aksaray halkına şükranların sunulduğu geceye kardeş şehir Mardin – Kızıltepe'den gelen misafirlerde katıldı. Geceye ayrıca Aksaray Vali Yardımcısı Kubilay Ant, Belediye Başkanı Nevzat Palta, Aksaray Üniversitesi Rektörü Mustafa Acar, Jandarma Garnizon Komutanı Mehmet Aytekin, AK Parti İl Başkanı Fatih Yıldırıcı, Ticaret Odası Başkanı Ahmet Koçaş, İl Milli Eğitim Müdürü Lütfiye Deneri, İl Kültür Turizm Müdürü Mustafa Doğan, çok sayıda protokol ve devlet erkanı ile 1700 davetli katıldı.

Sunuculuğunu Asım Yıldırımın yaptığı programın açılış konuşmasını yapan AGİAD Başkanı Reha Güven, insanların paylaşma ve kardeşlik duygularını yaşamaları için en az bir defa Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu veya fakir Afrika ülkelerine gitmeleri gerektiğini söyledi. Kurbanın kelime manasının Allah'a yaklaşmak olduğunu aktaran Güven, insanların birbirlerini sevmelerinin paylaşarak ve yardımlaşarak mümkün olabileceğini belirtti.

Vali Yardımcısı Kubilay Ant ise konuşmasında yurtdışına yardıma giden bu civan mert hemşerilerine teşekkür edip, "Gerçekten çok ulvi, çok ilahi ve önemli bir vazifeyi gerçekleştirmişler. Allah onlardan razı olsun. Sadece ülkemizde değil bütün dünyada kıtlık, sıkıntı çeken insanların bulunduğu yere gidip onlara yardımda bulunmak üstelik bunu Kurban Bayramı'nda gerçekleştirmek şüphesiz önemli bir vazife olsa gerek." dedi.

Mardin Kızıltepe’den Kurban Bayramını kendileri ile geçiren Aksaraylılara teşekkür için program katılan Kızıltepeli kanaat önderi Melle Şeyhmuz da Kürtçe yaptığı konuşmada, bütün insanların Adem ve Havva’dan geldiğini dolayısıyla bütün insanların kardeş olduğunu İslam’ın ilan ettiğini vurgulayıp, "Nereden çıktı bu tefrika. Yani Arap’ın Acem’den, Kürdün Laz’dan farkı, üstünlüğü yoktu. Bunlar tefrika, büyük bir bela ve musibet." ifadelerini kullandı. Hazreti Peygamberimizin (ırkçılık yapan bizden değildir) hadisini hatırlatarak konuşmasını tamamlayan kanaat önderi bu kardeşliğe hizmet eden herkese teşekkür etti.

Programın kapanış konuşmasını yapan Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta da Afrikalara kadar gidip zamanından, mesaisinden belki parasından fedakarlık yapanlara teşekkür edip, "İnşallah güzel bir kardeşlik köprüsü kurdular. Bu kardeşliğe vesile oldular. Program başında güzel bir söz kullanılmıştı. (Yaşatmak için yaşamından vazgeçenlere selam olsun) denildi. Değerli dostlar Kızıltepe olsun Kenya olsun oraya giden kardeşlerimiz aslında şunu da sağladılar: Tabii ki biz kardeşiz. Özellikle ülkemizin birliğe her zamankinden daha fazla daha çok ihtiyacı var." ifadelerini kullandı.

Kurban dağıtımı için Kenya’ya giden işadamı Ahmet Yar yaptığı konuşmada yurt dışındaki eğitimcileri Mushab Bin Umerylere benzetti.

Programa katılan protokol tarafından bu yolda yardımlarını esirgemeyen tüm Aksaray halkı adına Kenya ve Mardin'e giden işadamlarına şükran belgeleri takdim edildi. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.