Kuranı Kerim hayattır

Kuranı Kerim hayattır

Kuranla Diriliş adlı programda konuşan panelistler, Kuranı Kerimi okumanın ve anlamanın önemine işaret ederek, dünya ve ahiret mutluluğu için Kuranın kılavuz kılınması g

Türkiye Din Görevlileri Vakfı tarafından önceki akşam Kur’an’la Diriliş paneli düzenlendi. Panelde Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Akpınar, İlahiyatçı Yazar Ahmet Bulut ve Araştırmacı Yazar Ramazan Kayan Kur’an’ı Kerim’i anlamanın önemini anlattı. Programda ayrıca ‘Peygamberimize Mektup’ konulu kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi.
Alaeddin Keykubat Konferans Salonu’nda yapılan programa İl Müftüsü Şükrü Özbuğday, Türk Anadolu Vakfı yöneticileri, bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı. Programın açış konuşmasını yapan Türk Anadolu Vakfı Başkanı Sadık Gündoğdu, geçtiğimiz yılın Kur’an yılı olarak ilan edildiğini hatırlatarak, Kur’an’ı daha iyi anlayabilmek, Kur’an’la tekrar buluşmak için bu programı düzenlediklerini bildirdi. Kur’an’ın şifa kaynağı olduğunu söyleyen Gündoğdu, “Elimizde ilahi kudret tarafından gönderilen büyük bir kitap var. Ama bu kitabı okumuyoruz, okusak da okuduklarımız anlamıyoruz. Günde 5 vakit namaz kılıyor, 40 defa Fatiha’yı okuyoruz. Fakat mealini okumuyoruz. Kur’an’ın mealini okuyarak İslam’ı kaynağından öğrenmeliyiz” diye konuştu.
HALKIN YÜZDE 80’İ HİÇ MEAL OKUMAMIŞ
Geçtiğimiz yıl yapılan bir anketin sonuçlarını da değerlendiren Türk Anadolu Vakfı Başkanı Sadık Gündoğdu, “Yapılan araştırmaya göre halkın yüzde 20’si eline daha hiç Kur’an’ı Kerim’i almamış. Yüzde 60’ı eline kitabı almış ama okumamış. Yüzde 40’ı Kur’an’ı okumuş, hatmetmiş. Fakat ne acıdır ki, halkın yüzde 80’i Kur’an’ı Kerim’in mealini hiç okumamış” diye konuştu.
Programda selamlama konuşması yapan İl Müftüsü Şükrü Özbuğday da insanın sadece aklıyla doğru yolu bulmasının mümkün olamayacağına işaret ederek, “Vahiye başvurmayan yanlış yola girer. Cenab-ı Hakk bu nedenle insanı vahiyle desteklemiştir. Bu nedenle son vahiy kitabı Kur’an getirilmiştir. Amaç, bizlere dünyayı nasıl yaşamamız gerektiğini göstermektir. Düzenlenen bu panelle de inşallah yeniden Kur’an’la buluşuruz, Kur’an’la diriliriz” ifadelerini kullandı. Selamlama konuşmalarının ardından panelistler Prof. Dr. Ali Akpınar, İlayiyatçı Yazar Ahmet Bulut ve Araştırmacı Yazar Ramazan Kayan, Kur’an’la Diriliş konusundan sunumlarını yaptı.
KUR’AN’I TANIMADIĞIMIZ İÇİN BUNALIMDAYIZ
Panelde ilk sunumu yapan Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Akpınar, Kur’an’ı Kerim’in saygıların en büyüğünü, en güzelini hak ettiğini belirterek, “Bugün abdestsizken Kur’an’a dokunulur mu, dokunulmaz mı, bunu tartışıyoruz. Ama okurken, bir kulağımızla da haberleri dinleyebiliyoruz. Kur’an’ın bizden razı olup olmadığını hiç düşünmüyoruz. Onu ne kadar ciddiye aldığımızı ona hissettirmeliyiz. Çünkü Kur’an, Allah’la kulu arasındaki iletişimi sağlayan yegane kitaptır. Kur’an, dünyada doğru yaşamak ve cenneti kazanmaya çalışmak içindir. Bugün yaşadığımız stres ve bunalımın nedeni Kur’an’ı tanımamak, Kur’an’ı yaşamamaktır. Kendi hayatımızı cehenneme çevirebiliyoruz” dedi.
‘İNSANLARIN ANLAYIŞINA GÖRE 3 TÜR KUR’AN VARDIR’
Araştırmacı Yazar Ramazan Kayan da insanların anlayışlarına göre 3 tür Kur’an olduğunu ifade etti. İnsanın kendisine Kur’an’ın aynasından bakması gerektiğini belirten Kayan, “İnsanların Kur’anla muhatap oluşuna göre 3 tür Kur’an vardır. 1.’si el üstünde, baş üstünde tutulan, rafların en üstünde duran, suskun Kur’an’dır. 2.’si konuşan Kur’an’dır. Güzel Kur’an okuyanlar tarafından hatmedilen, tefsir edilen Kur’an’dır. Ama bu de yeterli değildir. Bir de 3.’sü vardır, yaşayan, hayatın merkezinde olan, ete kemiğe bürünen, vücut bulan, insana yön veren Kur’an’dır. Evlerimizde hangi Kur’an’a sahip olduğumuzu sorgulamalıyız” ifadelerini kullandı. Hafızalardaki Kur’an’ın değil, hayattaki Kur’an’ın insanları kurtaracağını söyleyen Ramazan Kayan, “Kur’an bizi kurtarır. Çünkü Kur’an hayattır. Ölü bir toplumun dirilmesi için indirilen Kur’an’ı biz ölecek olanların rahat ölmesi için okuyoruz. Yüreğimize indirip, yürürlüğe koymadıkça Kur’an halen inmemiştir” diye konuştu.
Programın son panelisti İlahiyatçı Yazar Ahmet Bulut da Hz. Peygamber’in “Allah ile konuşmak isteyen Kur’an okusun” Hadis-i Şerifi’ni hatırlatarak, hikayelerle Kur’an’ı Kerim’in insanlık için önemini anlattı. Ahmet Bulut, “Aklın kıraati dilin söylediğini anlaması, kalbin kıraati aklın kıraatinin davranışlara yansıtılmasıdır. Kur’an’ı hiç bu düşünceyle okuduk mu, okuduklarımızı anlayıp, hayatımıza yansıttık mı? Bunu düşünmeli ve hayatımıza Kur’an’la yön vermeliyiz” dedi. Bugün yaşanan sıkıntıların hepsinin insanların hayatını Kur’an’a göre yaşamamalarından kaynaklandığına vurgu Yapan Bulut, siyasette, ekonomide, günlük yaşamda, ahlakta, giyimde, kuşamda, hayatın her alanında Kur’an’ın kılavuz olarak alınması gerektiğini sözlerine ekledi.
RASİM ATALAY

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.