Kur'an Aşkıyla Yanıp Tutuşan Mahalle

Kur'an Aşkıyla Yanıp Tutuşan Mahalle

Kayseri’de yaşları 7 ile 90 arasında değişen kadınlar, cami imamının teşviki sayesinde Kur’an öğrendi.

Kayseri’de yaşları 7 ile 90 arasında değişen kadınlar, cami imamının teşviki sayesinde Kur’an öğrendi. Babası din görevlisi olmasına rağmen Kur’an okumayı öğrenemeyen Meryem Öztürk de, 74 yaşında ilahi kitabı okumaya başlayanlardan.

Altınoluk Mahallesi’nde rahmet ayı Ramazan’ın son haftasına girildiği bugünlerde farklı heyecanlar yaşanıyor. Abdüsselam Camii adeta mahalle sakinleri için okul oldu. Günün her saati vatandaşlar Allah’ın evine gelerek imam Muammer Yılmaz’dan Kur’an dersi alıyor. Kursa kadınların ilgisi ise bir hayli fazla. Yaşları 7 ile 90 arasında değişen bayanlar, elif cüzü çalışarak, ilmihal dersleri alıyor. Aralarında, çoluk çocuk telaşı, ilgisizlik ve değişik sebeplerle Kur’an okumayı öğrenemeyenler çoğunlukta. Hatta babası din görevlisi olduğu halde74 yaşına kadar Kur’an’ı öğrenemeyenler de bulunuyor. Cami imamı Muammer Yılmaz’ın ev ev gezerek camiye çağırdığı bayanlar kısa sürede elif cüzünü bitirdi.

    Develi ilçesi Çomaklı köyünde yaşarken çocuklarını okutmak için Kayseri’ye taşınan Meryem – İsmail Öztürk çifti de Kur’an derslerini takip edenlerden. Babası köyde din görevlisi olan Meryem Öztürk, ‘kız çocukları okumaz’ düşüncesiyle eğitimden mahrum bırakıldığını ifade ediyor. 74 yaşında Kur’an okumayı öğrendiğini belirten Öztürk, “Babam din görevlisiydi ama ‘kız çocukları okumaz’ diyerek okutmadı. Ancak ilerlemiş yaşıma rağmen bu sene öğrendim ve şu anda hocamızdan tecvitli Kur’an okuma dersleri alıyorum” şeklinde düşüncelerin dile getirdi.

    65 yaşında ilahi kitabı yüzünden okumaya başlayan Fatma Ünal da, tarifi mümkün olmayan bir mutluluk yaşadığını söyledi. Bugüne kadar 3 çocuk büyütüp 14 torun sahibi olan Ünal, “Bugüne kadar ‘öğrenemem’ düşüncesiyle Kur’an derslerine gitmedim. Hocamızın teşviki ve ilgisi sayesinde 65 yaşında Kur’anı okumayı öğrenerek öyle olmadığını gösterdim. Hayatımın en mutlu günlerini yaşıyorum. Keşke daha önce öğrenmek için gayret gösterseydim.” diyor.

    Cami ve ev sohbetleri sayesinde mahallede herkesin birbirini tanıdığını belirten cami imamı Muammer Yılmaz da, kendisine 2 sene içinde mahallede herkese Kur’an öğretme hedefi koyduğunu söyledi. CİHAN


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.