Kültürümüzün değerleri Konyada

Kültürümüzün değerleri Konyada

Bir takım ziyaretlerde bulunmak için Konyayı ziyaret eden Vardak eyaleti Valisi Halim Fidai, Türk-Afgan dostluğunu yansıtan tarihi şahsiyetlerin Konyada bulunduğunu söyledi

Bir takım ziyaretlerde bulunmak için Konya’yı ziyaret eden Vardak eyaleti Valisi Halim Fidai, Türk-Afgan dostluğunu yansıtan tarihi şahsiyetlerin Konya’da bulunduğunu söyledi.

Afganistan’ın Vardak eyaleti Valisi Halim Fidai ve beraberindeki heyet Konya’yı ziyaret etti. Konya’nın tarihi ve kültürel güzelliklerini gezen heyet, daha sonra Vali Aydın Nezih Doğan ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’i ziyaret etti. Ziyaret sırasında Vardak eyaleti Valisi Halim Fidai, Vali Aydın Nezih Doğan’a Vardak’ la Konya’nın kardeş şehir olması teklifini iletti. Konya’yı çok güzel bulduğunu ve insanlar çok dost canlı olduğunu ifade eden Vali Halim Fidai, “Tarihimizde Türklerin ve Afganların kardeş olduğunu çok duymuştuk. Bunların diplomatik çeşitli dokümanlarda da okumuştuk. Tarihimizin bugün canlı örneklerini çok yakinen görmekten büyük memnuniyet duymaktayız. Şems-i Tebrizi’yi,  Alâeddin Camii’yi, Mevlana Celalleddin Rumi Hazretlerinin Türbesini ziyaret ettik.  Anadolu’nun diğer şehirlerinde de Türk-Afgan dostluğunu yansıtan tarihi şahsiyetler olduğunu biliyoruz ama Konya’da bu anlamda çok önemli. Biz yalnızca turist gezi yapmaya değil şahsiyetlerimizi burada keşfetmek yerinde görmek için Konya’ya geldik” dedi.

Organize sanayi bölgesini de ziyaret edeceklerini ve Afganistan’ın yeniden yapılandırılmasında Türk işadamlarının daha fazla aktif olmalarını sağlamak istediklerini aktaran Vali Fidai, Türk Hava yollarının Afganistan’a seferler düzenlemesinin de bu anlamda önemli olduğunu kaydetti. Ziyaret kapsamında elinden tespihi hiç bırakmayan Vali Fidai, tespihin Allah’ı hatırlamak için kutsal bir gelenek olduğunu belirterek, yoğun iş günlerimizde Allah’ı unutmamak için ellerinden tespihi bırakmadıklarını kaydetti. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.