Kültürlerarası Yaklaşıma Destek Ödüllendiriliyor

Kültürlerarası Yaklaşıma Destek Ödüllendiriliyor

Almanya'da Baden-Württemberg (BW) eyaletinde uzun süredir diyalog faaliyetlerinde bulunan üç derneği tek çatı altında buluşturan Gesellschaft für Dialog Baden Württemberg (GfD) basın toplantısı ile tanıtıldı.

Almanya'da Baden-Württemberg (BW) eyaletinde uzun süredir diyalog faaliyetlerinde bulunan üç derneği tek çatı altında buluşturan Gesellschaft für Dialog Baden Württemberg (GfD) basın toplantısı ile tanıtıldı. Kültürlerarası diyalog faaliyetleri ile tanınan Begegnungene.V., Ulm ve çevresinde SüDDialoge.V ve Mannheim’dan Akademischer Dialogkreise.V. derneklerini çatısı altında bulunduran GfD diyalog faaliyetlerini genişletmeyi amaçlıyor.

GfD Genel Sekteri Kadir Koyutürk, toplumsal katılımın en güzel örneklerinden biri olan diyalog faaliyetlerini yıllardır gönüllü olarak yürüten insanların daha genişlemiş bir kurumsal yapı ile daha verimli faaliyetler yapabileceğine dikkat çekti. Tüm dünyada olduğu gibi Almanya’da da mutlaka desteklenmesi gereken birlikte yaşam kültürünün olmazsa olmazının diyalog olduğunu belirten Koyutürk, özellikle göçmenlerin topluma katkı sağlayabilmesi için müşterek bir zeminin hazırlanması gerektiğini vurguladı.

Koyutürk, GfD’nin bu yıl ilk defa kültürlerarası çalışmalara ve desteklerinden dolayı çeşitli şahıs ve kuruluşlara diyalog ödülleri vereceğini duyurdu. Buna göre medya dalında SWR televizyon kanalını ‘transkültürel diyalog ödülü’ne layık gören kuruluş, politika dalında ise Stuttgart’ın eski Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Wolfgang Schuster’i seçti. Eğitim dalında ise kültürlerarası eğitim alanındaki başarılı çalışmalarından dolayı Heidelberg Üniversitesi’nden Kültürlerarası Eğitim Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Havva Engin ödül sahibi oldu.

Alman Futbol Federasyonu nezdinde göçmen iki oyuncusunu entegrasyon temsilcisi olarak belirleyen VFB Stuttgart takımı ise spor dalında ödül alırken, bünyesine İslam İlahiyat Merkezi’ni katan Tübingen Üniversitesi transkültürel diyalog ödülü sahibi oldu. Kültür, sanat ve edebiyat dalında ise transkültürel yaklaşımı ve eserlerinden dolayı Bernhard König ödüle layık görüldü. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.