KTÜ'lü sağlıkçılar, prematüre doğum sonrası hayata bağladıkları çocuklarla buluştu

KTÜ'lü sağlıkçılar, prematüre doğum sonrası hayata bağladıkları çocuklarla buluştu

Trabzon'da prematüre doğan 4 yaşındaki Kadir Alp Kula ile 2 yaşındaki Nefes Çalık anneleriyle geldikleri hastanede, kendilerini yaşama bağlayan sağlık çalışanlarını ziyaret etti.

Öğretmen Firdevs Kula, 4 yıl önce hamileliğinin 32. haftasında Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesinde doğum yaptı. 900 gram ağırlığındaki erkek bebeğe Kadir Alp adı verildi.

Ev hanımı İlknur Çalık ise 2 yıl önce tedavi gördüğü aynı hastanede, gerekli görüldüğü için hamileliğinin 24. haftasında erken doğuma alındı. Çalık'ın 580 gram ağırlığındaki kızına Nefes adı verildi. Doğumun ardından anne ve kızı hayata tutunmayı başardı.

Firdevs Kula ve İlknur Çalık, 17 Kasım Dünya Prematüre Günü dolayısıyla çocuklarıyla geldikleri Farabi Hastanesi'nde, yenidoğan bakım ünitesindeki sağlık personeline destek ve emeklerinden dolayı teşekkür etti.

KTÜ Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Yenidoğan Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yakup Aslan, AA muhabirine, 37. gebelik haftasını doldurmadan doğan bütün bebekleri prematüre olarak kabul ettiklerini söyledi.

Bu bebeklerin risk grubunda oldukları için özel bebek sınıfında ele alındığına işaret eden Aslan, bu bebeklerin beyin kanamasından gelecekte oluşabilecek görme ve işitme kayıplarına, bağırsakta çürümeden solunum cihazına bağlanmaya kadar çok geniş bir yelpazede risk taşıdıklarını aktardı.

Aslan, yaptıkları işlerin, bu sorunların yenidoğan döneminde görülmesini engellemek ve ileri yaşlarda da bebeklerin sağlıklı olmasını sağlamak olduğunu belirterek, 3 eğitim görevlisi ve yan dal branşlarında gelişmiş ekibiyle KTÜ'de 30 yıldır bölgenin sorunlarını çözdüklerini anlattı.

Karadeniz Bölgesi dışında doğudaki illerden, hatta Gürcistan ve Azerbaycan'dan da hasta talepleri aldıklarını kaydeden Aslan, asistan eksikliğinden ötürü 20 hasta olan kapasitelerini 12'ye düşürdüklerini ifade etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.