Kruvaziyer Turizmi Alanya'da Masaya Yatırılıyor

Kruvaziyer Turizmi Alanya'da Masaya Yatırılıyor

Akdeniz Kruvaziyer Limanlar Birliği (MedCruise) genel kurulu Alanya'da yapılıyor. Üç gün sürecek genel kurulda, kruvaziyer turizmi masaya yatırılacak.

Akdeniz Kruvaziyer Limanlar Birliği (MedCruise) genel kurulu Alanya'da yapılıyor. Üç gün sürecek genel kurulda, kruvaziyer turizmi masaya yatırılacak.

MedCruise'in 20 ülkede 100'den fazla limana ve 30 ortak üyeye ulaşarak bölgedeki yolcu hareketleri ve kruvaziyer seferlerinin büyük bir kısmını sağlıyor.

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası'nda basın toplantısı ile başlayan genel kurulda, tüzük komite ve yönetim kurulu toplantılarının yanı sıra 'Liman yatırımlarının finansman kaynakları ve liman işletmelerinin gelir kalemleri, doğu Akdeniz'de kruvaziyer turizmi, Akdeniz'de kruvaziyer sektörünün zorlukları ve beklentileri' panelleri düzenlenecek.

Akdeniz Kruvaziyer Limanlar Birliği Başkanı Stavros Hatzakos, son 10 yıl içinde büyüyen kruvaziyer faaliyetlerinin getirdiği zorlukları hızlı ve başarılı bir şekilde cevap verildiğini söyledi. Hatzakos, Akdeniz bölgesinde bulunan ülkelerinde yaşanan olayların Doğu Akdeniz'deki kruvaziyer turizmini de etkilediğine dikkat çekti. Buna rağmen Akdeniz kruvaziyeri için olumlu faktörlerden de bahsedildiğini ifade eden Hatzakos, diğer bazı Uzakdoğu ülkelerde farklı gelişmeler olduğunu dile getirdi. Çevresel ve ekolojik durumlarla ilgili gelişmeler olduğuna dikkat çeken Hatzakos, Akdeniz Bölgesi'nin iklimiyle, tarihi zenginliğiyle ve geniş bir bölgenin güvenli olmasıyla cazibesini koruduğuna vurguladı. Birlik olarak ortak tüm Akdeniz'de kruvaziyer turizmin
gelişmesi için yoğun çaba harcadıklarını ifade eden Hatzakos, gelecekle ilgili olumlu beklentiler içerisinde olduklarını kaydetti. Kruvaziyer turizminin bölgede 10 yıldan beri her yıl yüzde 10 artış göstererek büyüdüğüne belirten Hatzakos, Güney Avrupa'daki ekonomik sıkıntılara rağmen kruvaziyer turizmindeki artışın sürdüğünü kaydetti.

Medcruise Genel Kurulunun gemi yolculuğu endüstrisi açısından büyük öneme sahip olduğunu kaydeden Alanya Limanı Denizcilik İşletmesi Anonim Şirketi (ALİDAŞ) Yönetim Kurulu Başkam Kerim Taç da, gemi yolculuğu turizminin Alanya ve Türkiye açısından öneminin artmaya devam edeceğine inandığını kaydetti. Taç, yeri tarihsel mirası, ve iklimi sayesinde Alanya'nın Doğu Akdeniz'e sefer yapan gemiler için ideal bir uğrak liman ve kruvaziyer turizminin kavşak noktası olduğuna ifade etti.
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.