Kriz, kuruyemiş ihracatını da azalttı

Kriz, kuruyemiş ihracatını da azalttı

Tüm Kuruyemiş Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜKSİAD) Genel Başkanı Hasan Hüseyin Karapınar, Ocak ayından bu yana kuru yemiş ihracatında ciddi azalmalar olduğunu söyledi.

Karapınar yaptığı açıklamada, kuru yemiş sektörünün global ekonomik krizden 2009 yılı Ocak ayına kadar etkilenmediğini, ancak bu tarihten sonra krizin etkilerinin hissedilmeye başlandığını belirtti. Türk kuru yemiş sektörünün ihracatının büyük bölümünü AB üyesi ülkelere yaptığını ifade eden Karapınar, AB ülkelerinde krizin Türkiye'den daha şiddetli hissedildiğini, bunun da ihracatı olumsuz yönde etkilediğini vurguladı.

''Ocak ayından bu yana kuru yemiş ihracatımızda ciddi azalmalar oldu'' diyen Karapınar, kuru yemiş ihracatında genel olarak yüzde 20-25'lik bir daralma yaşadıklarını dile getirdi.
İç piyasa talebinde de bir azalma yaşandığını ifade eden Karapınar, şunları kaydetti:
''Kriz telaffuz edildiği andan itibaren tüketici harcamalarında genel bir azalma oluyor. Kuru yemiş sektöründe de benzer bir durum yaşandı. İç piyasada talepteki düşüşe rağmen fiyatlarda önemli bir gerileme olmadı. Çünkü pek çok kuru yemiş ürününde sezon sonu yaşanıyor. Fiyat değişimlerinin yeni sezon ürünlerinin piyasaya girmesiyle birlikte yaşanabileceğini tahmin ediyoruz.''
Karapınar, 2009 yılını sektör açısından ''kayıp yıl'' olarak gördüklerini ancak, geleceğe yönelik ümitlerini koruduklarını sözlerine ekledi.  
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.