Kriz, esnafı sarstı

Kriz, esnafı sarstı

Yaşanan ekonomik krizin yanı sıra yerel seçim öncesinde olmanın getirdiği durgunluk ve dolardaki yükseliş, işleri yolunda gitmeyen esnafın belini tamamen büktü.

BU GİDİŞE DUR DENİLMELİ

Küresel krizin etkilerinin her geçen gün arttığını dile getiren esnaflar özellikle 2009 yılının başından bu yana işlerinin yolunda gitmediğini vurguladı. Hükümetin bu gidişe bir dur demesi gerektiğini belirten esnaf Çetin Uylaş, aksi halde bir çok esnafın kepenk kapatmak durumunda kalacağını ifade etti. Uylaş, yerel seçimlerin de piyasadaki durgunluğa etki ettiğini belirterek seçim sonrasını iple çektiklerini bildirdi.
DÜKKAN KİRAMIZI BİLE ÖDEYEMEZ OLDUK
Ekonomik krizin etkilerinin yanı sıra mevsimsel koşullardan dolayı da işlerinin yolunda olmadığını bildiren bisikletçi esnafı Hakan Öztürk ise uzun zamandan beri iş yapamadıklarını ve buna bağlı olarak da birkaç aydır iş yerinin kirasını ödeyemediğini söyledi. Bir çok esnafın da kendisi ile aynı kaderi paylaştığını ifade eden Öztürk, işlerinin hareketleneceği yaz mevsiminin gelmesini umutla beklediğini belirtti.
DOLARDAKİ YÜKSELİŞE DİKKAT
Dolardaki yükselişin de esnafların işlerine olumsuz yansıdığına dikkat çeken Odacı Döviz A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Odacı da, 1,82 TL’yi gören dolara Merkez Bankası tarafından müdahalede bulunulduğunu ve 1,78’lerin altına düştüğünü hatırlattı. Dolardaki dalgalanmanın durması için ABD’nin önlem paketi açıklaması gerektiğini söyleyen Odacı, yatırımcılara ‘1,80’in üzerinde dolar almayın’ tavsiyesinde bulundu.

Esnaf çözüm bekliyor

Dünya genelindeki ekonomik kriz ve yapılacak yerel seçim önsesi durgunluğuna ek olarak doların da yükselmesi esnafı iyiden iyiye çıkmaza soktu

Dünyadaki ekonomik kriz ve nakit döngüsü sıkıntısı zor durumda olan esnafı derinden etkiledi. Özellikle 2009 yılının karanlık bir tünelde ışıksız ilerlemeye çalışmak gibi geçtiğini ifade eden esnaflar tünelin ucundaki ışığı halen göremediklerini söyledi. Bu içinden çıkılmaz halden bir an önce kurtulmak isteyen Konya esnafı hükümet yetkililerinden acil çözüm üretmelerini istedi. ‘TAM 10 YILDIR ÜLKEMİZDE KRİZ VAR’
Küresel krizin esnafa etkileri üzerine değerlendirmelerde bulunan tesisatçı esnafı Çetin Uylaş, Türkiye’de 1999 yılından beri ekonomik kriz yaşandığını ve bu krizin özellikle yılın belirli dönemlerinde derin etkiler oluşturduğunu söyledi. 2008 yılının Eylül ayından bu yana iş yapamadığını dile getiren Çetin Uylaş, “Ekonomik kriz nedeniyle piyasada nakit sıkıntısı var. Kimse alım satım yapmıyor. Yatırımcı yatırım yapmaktan kaçınıyor. Bu nedenle de piyasada nakit döngüsü olmuyor. Biz esnaflarda bu durumdan en büyük darbeyi alıyoruz. Bunun yanında TOKİ gibi büyük inşaatlar da olumlu gibi görünse de aslında bizi olumsuz etkiliyor. Çünkü büyük firmalar işi aldıktan sonra biz küçük esnaflara çok cüzi miktarlarla yaptırıyor. Belli bir noktaya kadar direniyor, yapmıyoruz. Ama piyasada başka iş de yok. Mecburen gidip çalışmak zorunda kalıyoruz. Emeğimizin karşılığını alamıyoruz” dedi. Umutlarını seçim sonrasına bağladıklarını ve dört gözle seçimin gerçekleşmesini beklediklerini bildiren tesisatçı esnafı Çetin Uylaş, seçimden sonra da aynı durgunluğun devam etmesi halinde kepenk kapatmaktan başka çarelerinin olmadığını belirtti.
SEÇİM SONRASI İÇİN UMUTLUYUZ
Ekonomik krizin etkili olduğu en büyük alanlardan birinin de inşaat sektörü olduğuna dikkat çeken elektrikçi esnafı Zülkefil Çetin Gül, 29 Mart yerel seçimlerinden sonra işlerinin yoluna gireceğini umut ediyor. Kış sezonundan yeni çıkıldığını ve kış mevsiminde inşaat sektöründe işlerin büyük duraklamaya uğradığını anımsatan Çetin Gül, “Aslında dünya genelinde etkili olan ekonomik kriz Başbakanımızın dediği gibi bizi teğet geçmedi, derinden etkiledi. Ancak seçimden sonra bahar mevsiminin de gelmesi ile birlikte sadece bizim değil, tüm esnafın işlerinin yoluna gireceğini tahmin ediyorum. Bunun için de esnaflar olarak sabredip biraz daha beklememiz gerekiyor” dedi.
Konya’nın tarım alanı açısından oldukça zengin olduğunu ve bu nedenle tarıma dayalı üretimde bu yıl büyük artış olacağını bildiren Gül, “Bu yıl yağan yağışlar neticesinde çiftçinin yüzü gülüyor. Harmanını hasat eden çiftçi elde ettiği geliri yine biz hizmet sektöründeki esnaflara iş yaptırarak harcayacak. Bu nedenle ben bahar ve özellikle yaz döneminde işlerimizin yoluğa gireceğini umut ediyorum” ifadelerini kullandı.
İNŞAAT İŞ YAPMAYINCA NAKLİYECİ DE YATIYOR
Nakliyecilik yaparak geçimini sağlayan Mehmet Elibol da, işlerinin bu dönemde yavaş yavaş hızlanması gerektiğini ancak, seçim öncesi olması nedeniyle iş yapamadıklarını bildirdi. İnşaat firmalarının yatırım yapmak için seçim sonrasını beklediklerini, bu nedenle de malzeme alım satımı olmadığını dile getiren Mehmet Elibol, “İnşaat sektöründeki durgunluk direk biz nakliyeci esnafına yansıyor. İnşaat malzemesi alım satımı olmuyor. Bu nedenle biz de yatmaya devam ediyoruz. Bir çok esnaf seçim sonrası için umutlu olduğunu belirtiyor ancak, benim seçim sonrası için de umudum yok. Bizim işlerimizin yolunda gitmesi için öncelikle başımızdaki bu faiz yükünden kurtulmamız gerekir. Dış ülkelere olan borcumuzdan dolayı her yıl milyarlarca lirayı sokağa atıyoruz. Halbuki bu para iç piyasada değerlendirilirse ne kriz kalır ne de durgunluk” diye konuştu.
DÜKKAN KİRAMIZI ÖDEYEMİYORUZ
Bisiklet satışı yapan esnaf Hakan Öztürk de işlerinin yolunda olmadığından yakınarak birkaç aydan beri iş yerinin kirasını dahi ödeyemediğini belirtti. İş yeri sahibinin anlayışlı olduğunu ve bu nedenle idare ettiğini ifade eden Öztürk, yaz mevsimine kadar işlerinin iyi olmayacağını söyledi.
OSMANLI DÖNEMİNDEKİ ESNAF KAYNAŞMASI LAZIM
Boya ve hırdavat malzemeleri satışı yapan esnaf Orhan Dinçer, bu devirde artır bir eve sadece bir kişinin gelirinin yetmediğini ve bir çok sıkıtının da bundan kaynaklandığını ifade etti. Kısa bir süre sonra krizin tamamlanacağını ancak bu geçiş sürecinde esnafların da birbirine destek olması gerektiğini dile getiren Orhan Dinçer, “Osmanlı Devleti zamanında esnafların kullandığı ahilik denilen bir yardımlaşma ve dayanışma sistemi vardı. Günümüzde de esnaflar arasında bu dayanışma sistemi kullanılmalıdır. Bu kriz döneminden en az zararla kurtulmanın yolu da bence budur” dedi. Bir çok esnaf gibi kendisinin de dört gözle işlerinin açılacağı günü beklediğini bildiren Dinçer, kanaatkar olunması gerektiğini ve bu dönemde eldeki kıt imkanları en iyi şekilde değerlendirmek gerektiğini söyledi. Esnafların en büyük sorunlarından birinin de kredi kartı ve kredilere bulaşarak yüksek faizlerin altında ezilme olduğunu vurgulayan Dinçer, esnaflara krediden uzak durulması tavsiyesinde bulundu.
Dolardaki yükselişin de esnaflara olumsuz yansıdığını ve özellikle dolarla çalışan esnafların büyük sıkıntı yaşadıklarını kaydeden Dinçer, dolardaki yükselişin önüne geçilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
‘DÖVİZDEKİ YÜKSELİŞ DEVAM EDEBİLİR’
Amerika’da başlayarak tüm dünyayı etkisi altına alan ekonomik krizin döviz sektörüne de yansıdığını bildiren Odacı Döviz Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Odacı, döviz kurlarındaki bu yükselişin devam edebileceği uyarısında bulundu. Borsalardaki puan kaybı ile birlikte yatırımcıların daha çok yükselişe geçen doları tercih ettiğini bildiren Tamer Odacı, “Dolara olan talep, doların yükselmesine neden oldu. Dolar bu nedenle 1,82’leri buldu. Dolardaki yükselişin önüne geçebilmek için Merkez Bankası 50 milyon dolarlık ihale düzenleyerek müdahalede bulundu ve 1,78’lere gerilemesini sağladı. Ancak bu müdahale doların düşmesi için yeterli olmayacak” dedi.
DOLAR 1,85 TL’Yİ BULABİLİR
Dolara olan talebin bu şekilde devam etmesi halinde doların fiyatının 1,85 TL’yi bulabileceğini kaydeden Tamer Odacı, Merkez Bankası’nın bu durumda dolara ihale yapmadan, doğrudan müdahalede bulunacağını ve doların düşmesine neden olacağını söyledi. Dolardaki dalgalanmanın dış piyasalardaki borsada ve İMKB’de yükseliş olmadığı sürece devam edeceğini bildiren Odacı, bu durumun ihracatçıyı sevindirirken ithalatçının belini büktüğünü, bu durumun da piyasalardaki durgunluğun başlıca nedenlerinden biri olduğunu dile getirdi. Şu an dünya piyasasındaki borsaların tamamının düşüş eğiliminde olduğuna dikkat çeken Tamer Odacı, Avrupa ülkelerinin ve Amerika’nın önlem paketi açıklaması halinde piyasaların bir nebze olsun normale dönebileceğini bildirdi.
Yatırımcılara da çeşitli tavsiyelerde bulunan Tamer Odacı, “Dolar 1,70 seviyelerine gerilerse daha cazip bir yatırım aracı olur. Çünkü dalgalanma bundan sonra da devam edecek. Ani iniş ve çıkışlar yaşanabilir. Eğer dolar 1,80 ve üzerindeki değerlerde ise kazanç sağlamaz, almanızı tavsiye etmem. Çünkü 1,80’lerden sonra Merkez Bankası yine müdahale edecek ve dolardaki yükselişin önüne geçecektir” dedi.


RASİM ATALAY

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.