Kritik koltuğu Türk düşmanı vekil

Kritik koltuğu Türk düşmanı vekil

ABD Temsilciler Meclisi'ndeki oylamada Türkiye karşıtı Ermeni vekil seçildi.

ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi başkanlığına, son yıllarda Kongre'de Türkiye karşıtı bazı girişimlerin arkasındaki isimlerden biri olan, Kongre Ermeni Dostluk Grubu Eşbaşkanı Ed Royce seçildi.

Cumhuriyetçi Parti Yönlendirme Komitesi, parti tüzüğü gereği 3 dönemdir komite başkanlığı yapan Ileana Ros-Lehtinen'in yerine, " Ermeni soykırımı " iddialarına destek veren Kaliforniya milletvekili Ed Royce'u getirdi. Kongre'ye 1993 yılında seçilmesinden bu yana Komite'de görev yapan Royce, komite başkanlığına seçilmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, ''Komitedeki çok sayıda çalışma arkadaşımın bana göstermiş olduğu destekten onur duydum. Bana olan güvenlerini boşa çıkarmayacağım, Amerika'yı yurt dışında savunmak için onlarla ve komitenin tüm üyeleriyle birlikte çalışacağım'' dedi.

Son yıllarda Kongre'de Türkiye aleyhindeki bazı girişimlere destek vermiş bir isim olan Royce'un seçilmesi, ABD'deki Ermeni kuruluşları tarafından sevinçle karşılandı.

TÜRKİYE KARŞITLIĞIYLA TANINIYOR

Royce, Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'nda geçtiğimiz yıl aralık ayında kabul edilen ''Kiliselerin İadesi'' başlıklı Türkiye aleyhine tasarıyı sunanlardan biriydi.Türkiye'den ''ülkedeki Hristiyanların haklarına tam olarak saygı göstermesini'' isteyen tasarı, Meclis'te sadece iki milletvekilinin, Royce ve tasarıyı sunan Türkiye karşıtlığıyla bilinen Howard Berman'ın oyuyla geçmişti. Royce, tasarının görüşülmesi sırasında, dini özgürlükleri ihlal etmekle suçladığı Türkiye'ye sert eleştiriler yöneltmişti.

Ayrıca Royce, geçtiğimiz yıl kasım ayında, ABD'nin Türkiye'ye yönelik üç süper kobra helikopterin de dahil olduğu askeri teçhizat satışını engellemek için bir grup üye tarafından Kongre'ye sunulan ''ortak karar tasarısı''nın imzacıları arasındaydı.

Royce ayrıca, geçtiğimiz yıl Ermeni yanlısı bir grup Kongre üyesi tarafından, Ermenilerin 1915 yılı olaylarının yıl dönümü kabul ettiği 24 Nisan'da yapacağı açıklama öncesinde ABD Başkanı Barack Obama'ya gönderilen ve Obama'ya 1915 olaylarına dair Ermeni iddialarını tanıması çağrısında bulunan mektubun imzacıları arasında yer almıştı.

ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi başkanlığını 2010 yılından bu yana sürdüren Ileana Ros-Lehtinen genel anlamda Türkiye lehine bir duruş sergiliyordu.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.