Kredi kartı ücreti kalıyor!

Kredi kartı ücreti kalıyor!

17 milyarlık pazarlıkta kazanan bankalar oldu. Vatandaşın büyük tepkisini çeken kredi kartı ücreti, hesap işletim ücreti gibi 31 kalemden alınan ücretler kaldırılmayacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, AB'ye uyum çerçevesinde hazırladığı Tüketici Kanunu Yasa Taslağına son şeklini vermek için 96 kurum ve kuruluşun görüşüne başvurdu. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile Türkiye Bankalar Birliği 'yle de pazarlık masasına oturdu.

BAKANLIK 'İKNA' OLDU

Bakan Hayati Yazıcı, 'kredi kartı borcu yoktur, yazısı için bile ücret alıyorlar ' diye eleştirdiği bankalarla pazarlık yapacaklarını, ücret alınan işlem sayısını yarı yarıya azaltacaklarını açıklamıştı. Ancak gelinen noktada, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Avrupa Birliği 'nde olduğu gibi Türkiye 'de de bankaların kredi kartı aidatı, hesap işletim ücreti, EFT, nakit çekim ücreti gibi 31 kalem işlemden ücret alması gerektiğine ikna oldu.

Tarafların anlaşması doğrultusunda değiştirilecek yasa taslağına Aralık ayı ortasında son şekli verilerek Başbakanlığa gönderilecek. Bakanlar Kurulu'nca imzalanmasının ardından yasa tasarısı olarak TBMM'ye gönderilecek. Ardından ilgili komisyonda, son olarak da TBMM Genel Kurulu'nda ele alınacak.

HAVALE ÜCRETİNE DE EFT 'YE DE SINIR YOK

Vatandaşın en çok tepkisini çeken bir başka konu da havale ve EFT ücretleri. Bankaların az miktardaki para transferlerinden bile yüklü komisyonlar almaları, tüketiciyi çileden çıkarırken, 'bu tür işlemlerden alınan ücretlere üst limit konulması isteniyordu. Ancak bankalar böyle bir uygulamanın rekabete aykırı olduğunu ve tüketici aleyhine sonuçlar doğurabileceğini savunarak, 'üst limit ' uygulamasına da itiraz etti.

İNTERNETTEN İLAN EDİLECEK

9 Bölüm 54 maddeden oluşan yasa taslağıyla bankalara da yeni bazı yükümlülükler getirildi. Buna göre bankalar kredi kartı ücreti başta olmak üzere tüm işlemlerden alacakları bedelleri kendi internet sitelerinden açıkça duyuracaklar. İşlem adı, A bankasında farklı B bankasında farklı olamayacak. Tek bir dil kullanılarak, tüketicinin bankalar arasında rahatlıkla tercih yapması sağlanacak.

GİZLEMEYE SON!

Ayrıca bankalar, kredi kart ücreti başta olmak üzere alacakları hizmet bedellerini 15 sayfalık sözleşmelerin içine saklayamayacak. Bunun yerine kredi sözleşmelerinden ayrı olarak, bir ek düzenlenecek ve burada hangi hizmetten hangi bedelin alınacağı açıkça müşteriye bildirilecek. Sözleşmede olmayan, müşterinin imzası olmayan hiçbir konuda bankalar ücret talep edemeyecek.

Bakanlık yetkilileri, bu düzenlemeyle tüketicinin sürprizlerle karşılaşmasını önlemeyi hedeflediklerini, yeni yasayla aldatmaya, yanıltmaya karşı keskin önlemler getirdiklerini söyledi. Kredi kartı ücreti, hesap işletim ücreti gibi işlem ücretlerinin Avrupa 'da da olduğunu belirten bakanlık yetkilisi, “Önemli olan vatandaşın bu ücretler konusunda en baştan bilgilendirilmesi. Eğer ücreti yüksek bulursa, bir başka bankaya gidebilmesi. Yeni dönemde bunu sağlayacağız” dedi.

MUTABIK KALDILAR

Türkiye Bankalar Birliği 'nden bir yönetici Bakanlık ve sektörün müşterinin önceden 'açıkça ' bilgilendirilmesi, ücretlerin sözleşmelerin içine gömülmemesi, internetten ilan edilmesi gibi konularda mutabık kaldığını söyledi. Havale, EFT, dosya masrafı, komisyon ücreti gibi işlemlere üst limit getirilmesinin 'rekabete ' aykırı olduğunu belirten yetkili, “Bankaları cezalandıracak en büyük müessese müşteridir. Müşterisinin terk etmesi, en ağır cezadır” dedi.

Bankalarla ilgili bir konunun yine ilgili yasada yer alması gerektiğine dikkat çeken yetkili, Tüketici kredileri ve kredi kartlarına ilişkin bir kanun varken, tutup bunu Tüketici Kanunu ile düzenlemenin doğru olmadığı konusunda da mutabık kaldıklarını söyledi.

TARAFSIZ HAKEM GELİYOR!

Hem bankaları hem de tüketicileri rahatsız eden bir diğer konu da 'anlaşmazlıklar '. Bankalarla müşteriler arasındaki anlaşmazlıkların doğrudan mahkemeye intikali her iki tarafı da zorlarken, yeni dönemde Bakanlık ve sektör 'tarafsız hakem müessesesi ' konusunda da anlaştı.

Halen Bankalar Birliği bünyesinde bulunan 'Müşteri Şikayetleri Hakem Heyeti ' yapısı itibariyle tüketicinin çok güvenmediği bir müessese olarak dikkat çekiyor. Yapılan başvuruların genellikle 'bankalar lehine ' sonuçlanması bu güveni zedelerken, yeni dönemde heyetin yapısının değiştirilerek, sorunların dava açılmaksızın çözülmesi hedefleniyor. Bunun için de Hakem Heyetine tüketici dernekleri, BDDK temsilcisi gibi kişilerin alınması öneriliyor.

ANLAŞTILAR, ORTAK SEMPOZYUM YAPIYORLAR

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, BDDK ve Türkiye Bankalar Birliği ile birlikte 'Finans Sektöründe Tüketici Hukuku ve Uygulama Alanları Sempozyumu” yapacak. 6 Aralık 'ta İstanbul 'da yapılacak sempozyumun açılışını Bakan Yazıcı ile BDDK Başkanı Mukim Öztekin ve Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın yapacak.

HANGİ İŞLEMLERDEN ÜCRET ALINIYOR?

Bankalar, toplam gelirlerinin yaklaşık yüzde 15 'ini faiz dışı gelirlerden topluyorlar. 2011 yılında 31 işlem türünden elde ettiği gelir 17.1 milyar olurken; bu yılın ilk altı ayında 9.3 milyar liraya ulaştı.

1- Kredi kartı yıllık aidat ücreti
2- Hesap işletim ücreti
3 - İşlemsizlik ücreti
4 - Dosya masrafı
5 - Komisyon ücreti
6 - Hayat sigortası ücreti
7 - Sigorta bedelleri
8- Katkı payı
9 - Ekspertiz ücreti
10- İpotek tesis ücreti
11- İpotek fek ücreti
12 - İlave peşin komisyon
13- Havale ücretleri
14 - EFT ücretleri
15 - İnternet Şubelerinden Yurt İçi/ Yurt Dışı Bankalara yapılan döviz transfer ücretleri
16 - ATM Nakit çekim masrafı
17 - Bakiye Görüntüleme ücreti
18 - Mevzuat Araştırma ücreti

19 - Dekont ücreti
20- Ekstre ücreti
21 - Telefon, Faks ve Posta ücretleri
22 - SMS-E-posta ücretleri
23 - Menkul Kıymet Şifre Gönderim işlemi
24 - Menkul Kıymet Bakım ücreti
25 - Rehin, Haciz Kaldırma ücreti
26 - Nakit Avans Komisyonu
27 - Müşterinin Diğer Şubedeki Döviz Tevdiat Hesabından Para Çekmesi
28 - Asıl Kart Bedeli / Ek Kart bedeli
29 - Harcama Vaadi İhlal ücreti
30 - Arşivden belge çıkarma ücreti
31 - Kredi Kartı Borcu yoktur yazısı alma ücreti


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.