Koyuncu Grup’tan 150 milyon TL'lik kimya yatırımı

Koyuncu Grup’tan 150 milyon TL'lik kimya yatırımı

55. yılını kutlamaya hazırlanan Koyuncu Grup, ülkemiz ihtiyacının yarısına yakınının ithal edildiği ‘Kostik’ maddesinin üretimi için “Klor Alkali Tesisi” yatırımına başladı

Konya Grup İcra Kurulu Başkanı İbrahim Koyuncu ve Vespro A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Raslan Matar, Bayır Diamond Otel’de düzenlenen toplantıda Klor Alkali Tesisi yatırımı için imza attı. Konya ilinde gerçekleştirilecek bu yatırım 33 bin metrekare alanda, 150 milyon TL yatırım bedeli ile hayata geçirilecek. Tesis tamamlandığında ilk aşamada 80 kişi istihdam edilecek ve yılda 50 bin ton üretim kapasitesine sahip olacak.

KATMA DEĞERİ YÜKSEK BİR YATIRIM OLACAK”

Temel hammaddesi tuz olan ve Sanayi Bakanlığı’nın da ‘Orta ve Yüksek Sanayi Ürünleri Listesi’nde yer alan klor alkali ürünlerinin Petro-kimya, deterjan, demir-çelik, tekstil, kağıt, otomotiv, gıda, boya ve metal sanayileri gibi pek çok alanda kullanıldığını belirten Koyuncu Grup İcra Kurulu Başkanı İbrahim Koyuncu, şu açıklamalarda bulundu: “Ülkemizin sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda; ithalatı, dışa bağımlılığı ve cari açığı azaltma, istihdamı arttırma, verimliliği ve katma değeri yüksek üretime yönelik kimya sektöründe yatırım yapma kararı aldık. Kimya sanayi modern dünyadaki endüstriyel üretimin temel bileşenlerinden biridir. Üretiminde girdi olarak kimya sanayi ürünü kullanılmayan sektör oldukça azdır. Klor Alkali tesislerinde tuz, su ve elektriğin elektroliz yoluyla etkileşimi sonucu stratejik öneme sahip olan klor, kostik soda ve hidrojen ana ürünleri ile elde edilir. Konya’da yüzde yüz öz kaynaklarımız ile yapacağımız bu tesiste ilk etapta kostik, klor, sodyum hipoklorit ve hidroklorik asit üretimi yapılacak olup ilerleyen dönemlerde türev ürünlerin üretimi için yatırımlarımız devam edecektir. Yatırımımızda teknoloji seçimi yapılırken çevreye duyarlı ve enerji ve enerji verimlilik odaklı en son teknolojiler esas alınmıştır. Gerçekleştireceğimiz yatırımın ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz.”

adsiz-001.jpg

PROJE SÜRECİSİ 15 AY

Vespro A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Raslan Matar ise şunları söyledi: “Koyuncu Grup; dünyanın önde gelen Klor Alkali teknoloji sağlayıcısı firmalarından birisini tercih etmiş ve bu projenin anahtar teslim olarak yapılması için de tecrübeli bir Türk firması olan VESPRO ile anlaşmaya varmıştır. Proje süresi 15 ay olup, 2022 yılı başı itibariyle üretime geçilmesi planlanmıştır. Ülke ve dünya olarak zor günler geçirdiğimiz bir dönemde istihdamın devamlılığına ve Türkiye ekonomisinin hareketliliğine katkıda bulunmak bizler için de bir sevinç kaynağıdır.”

EYYÜB KARAKUZU

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.