Köylerin hizmetleri artacak

Köylerin hizmetleri artacak

Yeni Yerel Yönetimler Mevzuatı'nda değişiklik yapacak olan Büyükşehir Kanunu ile büyükşehirlere bağlanacak olan beldelerin ve köylerin de şehir merkezindeki hizmetlerden yararlanabileceği söylendi

AK Parti Konya İl Başkanlığı Yerel Yönetimler Birim toplantısı, AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun başkanlığında, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi İl Yerel Yönetimler Başkanı Avukat M. Akif Göksu ile 22 belediye başkanını katlımı ile il başkanlığında gerçekleştirildi.Toplantıda konuşan AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun, Büyükşehir Kanunu'nun değiştirilmesine dair kanunun Meclis'ten geçtiğini söyledi. Son günlerin en çok tartışma konusu olan yerel yönetimler mevzuatının daha önce de değiştirildiğini belirten Sorgun, “1985 yılında Avrupa yerel yönetimler özerklik şartı Avrupa Parlementosu üyesi 5 ülke arasıda imzalandı. 1988 yılında Bakanlar Kurulu bunu imzaladı. 1993 yılında yürürlüğe girerek, iç mevzuat haline geldi. O günün Anayol Hükümeti'nde çok modern bir Yerel Yönetimler Reform Tasarı Taslağı hazırlandı. Dönemin koalisyon hükümetinin şartları onun yürürlüğe girmesini sağlayamadı” dedi. Yeni tasanın Konya üzerinden çok tartışmalara neden olduğunu söyleleyen Sorgun, “Şu anda siyasiler, Konya ve Antalya örneği verilerek kampanya yürütüyor. Bunun Konya'da nasıl uygulanacağı, uygulanamaz olacağı söyleniyor. Uygulama şansının olmadığını dil getiriyorlar.Tabirci caizse beldelerimizin muhtarlarnın kafası karışıyor. Öncelikle muhtarlıklar kalkıyor dediler. Yaygara yapıldı ancak baktılar ki muhtarlıklar kalkmıyor. Bu sefer ana muhalefet partisi bunun daha çok tek adam yönetimine gideceğini ileri sürdü. Bir diğer muhalefet partisi ise bu kanunun yerelleşmeyi çok fazla ön plana çıkaracağı ve maksadını aşacağıını söyledi. İki muhalefet patisi bir birinden zıt sonuçlar doğuracağını iddia ediyor. Konya'ya bu konuda haksızlık ediliyor. Şunu ifade etmemiz lazım, 2004 yılı temmuzunda pergel kanunu diye adlandırılan 5216 sayılı Büyükşehir Kanunu çıktı. 5393 Belediyeler Kanunu'nda değişiklik yapıldı. O zaman Konya merkeze 27 yerleşim yeri bağlandı. Şunu rahatlıkla ifade edebiliriz ki Türkiye'de en önce ve en sorunsuz bu geçişi sağlayan il büyükşehirimiz ve merkez ilçe belediyelerimiz oldu” diye konuştu.

KÖYLERİN KALİTESİ ŞEHİRDEKİ GİBİ OLACAK

Yeni kanun ile büyükşehire bağlanan köylerin kalitesinin artacağını ifade eden Sorgun, “Bizim 168 beldemiz ve 584 köyümüz var. Bunlar yeni Yerel Yönetimler Yasa tasarısı ile mahalle olacaklar. Ama buraların muhtarlıkları kalıyor. Bu belde ve köylerin alt yapı hizmetlerinde su ve kanalizasyon hizmetleri Koski Genel Müdürlüğü tarafından yürütülecek..Bu mahalleleri ilçeye bağlayan yolların hizmetleri de büyükşehir belediyelerimiz tarafından yürütülecek.” ifadelerini kullanacak. Köylerin özel şartlarının korunacağını dile getiren Ahmet Sorgun, “Özel İdareler Konya gibi 29 ilimiz de kalkacak. Diğer illerimizde de nüfüsu 2 binin altındaki beldeler kalkacak. Bu köylerin özel şartları dikkate alınmadan kanun hazırlanıyor şeklinde iddialar bulunuyor. Eğer kanun tasarısı tam okunmuşsa bırakın yeni bağlanan mahallelerin ihmal edimesini, köylerimizin abad olacağını iddia edebiliriz. 5 yıl süre ile buralar vergi ve harçlardan muaf tutuluyor. Sorgun belediyelerin gelirlerinin de artacağını ve bu gelirler ile yeni bağlanan mahallelere daha iyi hizmet götürüleceğini de belirterek, “Yeni mahallelerimizde ki insanlar hem o ilçenin belediye başkanına hem de büyükşehir beledieye başkanına oy verecekler. Tüm bu hizmetleri göz ardı edip statükonun peşinde olmaya gerek yok. Bu bakımdan ben bunun faydalı olacağına inanıyorum. Bir kademe daha standart yükseltecek şehir merkezinde ne varsa bütün mahallelerimizinde bundan yararlanacağını söylüyoruz” dedi.

İLÇELERDEN GELEN GÖÇLERİN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Daha sonra konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de, Konya'ya son 8 yılda göçün fazla olduğunu yeni yasa ile bu göçlerin önüne de geçileceğini söyleyerek, “Göreve geldiğimiz günden bu yana şehir merkezimizde ciddi bir artış oldu. Bu artış dışarıdan gelen veya doğumla olan artış değil, ilçelerimizden gelen vatandaşlarımızın oluşturduğu artış. Yeni kanun ile birlikte insanlarımız köylerinde çağdaş şehircilik hizmetlerini kazanarak orda kalacak ve üretici halde bulunacak. Bu yasa aynı zamanda bölgeler arasında dengesizliği de ortadan kaldıracak” diye konuştu. Konya'nın birçok köyündeki eksikliğin yeni yasa ile giderileceğini dile getiren Akyürek, “21'inci yüzyılda kanalizasyonu olmayan köyler, beldeler var. Temel altyapı problemi olan ilçelerimiz var. Böyle bir yerel yönetimler anlayışı sürdürülebilir değil. Artık planlı, imarlı alt yapı her bölgemizde tamamlanmış olacak. Bu yasa Büyükşehirlerdeki standardın her yerde aynı olmasını sağlayacak” ifadelerini kullandı. Yeni bağlanacak olan mahellelere ayrılan bütçenin de artacağını söyleyen Başkan Akyürek, “İl Genel Meclisimiz köyler için çalışıyor. Ama bütün köylere ayrılan rakam bellidir. Bu rakama büyükşehir ölceğindeki bir yatırım planlamasında 2-3 katına çıkarılabilir. Köylerimiz ile ilgili tüm yetkiler Büyükşehir Belediyemiz'e geçiyor. Yeni yapılan planlamalar ile birlikte Koski'nin bütçesi tüm köylerin hizmetlerini yapacak düzeye gelecek. Bütün beldelerde 3 yıllık süre içinde 1'er trilyonluk yatırım planlaması gerçekleştirilecek” dedi.

KÖYLER ŞEHİRDEKİ HİZMETİ HAK EDİYOR

Il Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi de, yeni yasa ile birlikte tüm köylerin aynı hizmeti alacağını söyleyerek, “Tüm köylerimiz, beldelerimiz dahil şehir merkezindeki bir mahalle ne ise oralarda aynı şekilde hizmet alacak. Ak partili belediye başkanları bu işi yapar. 2005 yılından itibaren halktan görev alsınlar halka da hesap versinler denildi. Özel idareler de önemli hizmetlere imza attı. İl Genel Meclisleri başarısız olduğu için kapanıyor değil. Bu bir süreç. Yerel yönetimler reformunda bu mahallerler şehirler gibi hizmet alacak. Köyler de hizmetler belli. Bizim sorununu çözemediğimiz köyler kalmadı. Köylerimiz, beldelerimiz şehir gibi olmayı hak etti. Oralarda modern planlı evler olamsın mı? Odaklanmamız gereken oradaki insanlarımızın şehirdeki insanmıız gibi hizmet almasıdır. O ralarada yaptıkları işlere de devam edecekler. Şehire gelip de buradaki yoğunlaşmada bitmiş olacak. Işsizlik sorunları sona gelecek. İnsanlar yerlerinde çalışarak, iş sahibi olacaklar, aynı zamanda da şehirdeki hizmetlerden yararlanabilecek” diye konuştu.

merhabahaber.com MUSTAFA ÖZÇELİK

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.