Köylere dokunmayın!

Köylere dokunmayın!

Türkiye Yol, Yapı, İnşaat İşçileri Sendikasi (YOL-İŞ) Konya Şubesi, İl Özel İdaresi önünde Büyükşehir Belediyeleri Yasası ve İl Özel İdarelerinin kapatılmasını protesto etti

YOL-İŞ Konya Şubesi Başkanı Harun Büyükgülcü, düzenlediği basın toplantısında, “Yerel yönetimleri güçlendirme adı altında yapılan bu uygulumalar 'Oslo Görüşmeleri'nin mutabakat metninde mevcut. Hükümet terör örgütüne verdiği sözleri yerine getiriyor” dedi.

KÖYLERİ ORTADAN KALDIRACAKLAR

Büyükşehir Belediyesi kanununda yapılan değişiklik ve 13 il belediyesinin büyükşehire dönüştürülmesini eleştiren Büyükgülcü, “Bilindiği gibi büyükşehir olabilmek için kent nüfusunun en az 1 milyon olması gerekiyordu. Ama hükümet yeni yasa ile su sayıyı 750 bine düşürdü ve kent merkezi olması gerekliliğini kaldırdı. Köy, belde ve ilçeleriyle birlikte nüfusu 750 bin olan iller Büyükşehir olacak. Bu da şu demek, belde belediyeleri ilçe belediyelerine ketılmakta, köyler mahalleye dönüşecektir. Belde ve köylerin taşınır, taşınmazlarının tümü belediyelere devir olacaktır.  Köylü kardeşlerimiz su parası, emlak vergisi, çöp vergisi ödemeye başlayacaklardır. Vatandaşlarımızdan bunlar saklanıyor. Seçimlerde büyükşehir başkanına oy verip kurtulacaklarını sanıyorlar.  Dahası kırsala hizmet eden İl Özel İdarelerini kaldırıyorlar. Köylüye yol, içme suyu, gölet, kanalizasyon, en önemlisi kar mücadelesi yapan yer kalmayacak. İstanbul'da Kocaeli'nde köy bırakmadılar, şimdi tüm Türkiye'de köy bırakmayacaklar” dedi.

FEDERASYONA GİDİYORUZ

Yapılan değişikliklerin büyükşehir belediye başkanlarını çok fazla güçlendireceğini belirten Büyükgülcü, “Büyükşehir belediye başkanları konumları gereğince güçlü siyasi kişi olacak, büyük maddi kaynak ve rant ile bu başkanlar yerelde merkezleşmiş, demokratik kamuflajlı diktatörler olacaklardır. Bu da üniter yapıyı bozacak, bölge eyalet esasına dayalı fedaratif sistemin önünü açacaktır.  Yerel yönetimleri güçlendirme adı altında yapılan bu uygulumalar 'Oslo Görüşmeleri'nin mutabakat metninde mevcut. Hükümet, terör örgütüne verdiği sözleri yerine getiriyor. Biz YOL-İŞ sendikası olarak bu değişikliklere karşıyız. Bırakın İl Özel İdareleri yerinde kalsın. Köylere dokunmayın” şeklinde konuştu. Çok sayıda sendika üyesinin katıldığı  açıklamadan sonra işçiler İstanbul yolunu bir süre trafiğe kapattı.

merhabahaber.com YUNUS ALTINBEYAZ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.