Köyler imamsız kaldı!

Köyler imamsız kaldı!

En çok caminin bulunduğu iller arasında bulunan Konya'da, Ramazan ayına bir kaç gün kala 100'den fazla camide imam yok. İmam olmadığı için komşu mahallelerin camisine giden vatandaşlar kadrolu imam istiyor.

Dini vazifelerini yerine getirmek isteyen vatandaşlar, özellikle köylerde, yeni ismiyle mahallelerde imam bulamama sıkıntısı yaşıyor. Onlarca köylü vatandaşlar, imam olmadığı için camilerde dini vecibelerini rahatça ve huzur içerisinde yerine getiremiyor. Konya merkezdeki camilerde imam sıkıntısı yaşanmazken, çok sayıda köy imam bekliyor. Birçok köyün camisi, imam olmadığı için namaz vakitlerinde köy halkı tarafından açılıp kapatılıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından geçtiğimiz haftalarda Konya'da 54 camiye imam atandı. "Ramazan ayında hiçbir cami imamsız kalmayacak" şeklinde açıklamalar yapıldı. Ancak hala 100'den fazla camide imam yok. İmam açığının nasıl kapatılacağı ise merak konusu oldu. İmamsız kalan köylüler ise, bir an önce açığın kapatılmasını istiyor.

100'DEN FAZLA CAMİDE İMAM YOK

İl Müftülüğü'nden konuyla ilgili alınan bilgilere göre, ülke genelinde 3 bin 155 camiye, Konya'da ise 54 camiye imam ataması yapıldı. Büyük bir kısmı köylerde bulanan 100'den fazla camide ise hala imam açığı bulunuyor. İl Müftülüğü, açık olan camilerde cemaatten imamlık yapabilecek birini görevlendirmeyi planlıyor. Müftülük, iki görevlinin bulunduğu camilerden de kaydırma yapacak. Yakın bir zamanda yeni atamaların yapılması beklenmiyor.

KÖYLÜLER İMAM BEKLİYOR

Cihanbeyli'nin Kelhasan Mahallesi'nin 2 camisi de yaklaşık 1 yıl imamsız kaldı. Son atamalarla birlikte mahalleye 1 imam atandı. Atamayla mahalle sakinleri rahat bir nefes aldı. Ancak hala 100'den fazla cami imamsız. İmam sıkıntısıyla ilgili konuşan Kelhasan Mahalle Muhtarı Osman Ceran, "Uzun uğraşlar sonunda camilerimiz imama kavuştu. Artık 1 kadrolu imamımız var. Dini vecibelerimizi rahat bir şekilde yerine getireceğiz. Geçen Ramazan ayında ücretli bir imam tutmuştuk. Ramazan ayına bir kaç gün kaldı. Hala bazı camilerde imam bulunmuyor. Atama kararından önce müftülükten aldığım bilgilere göre il genelinde 144, Cihanbeyli'de ise 16 camide imam yoktu. Atamalar yapıldı, ama yeterli olmadı. İnşallah en yakın zamanda bu sıkıntı çözülür" diye konuştu.

KOMŞU KÖYE GİDİYORLAR

Konuyla ilgili şikayetini dile getiren bir vatandaş da, "Camiler Ramazan'a hazır diye açıklamalar yapılıyor. Köyümüzdeki camide imam yok. Bir süre kendi imkanlarımızla imam bulduk. Halkın dini anlamda aydınlatılması için kadrolu bir imama ihtiyacımız var. Okullar da tatil edildi. Şimdi kim çocuklarımıza Kur'an-ı Kerim eğitimi verecek? Cuma namazı için komşu köye gidiyoruz. Yetkililerin sesimizi duymasını istiyoruz. Ramazan ayını dolu dolu geçirmek için imama ihtiyacımızı var. Camilerin kapıları kilitli kalmamalı" ifadelerini kullandı. 

KERİM ATICI merhabahaber.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum