Köy Çocukları Avrupa Yolunda

Köy Çocukları Avrupa Yolunda

Bundan 30 yıl öncesine kadar erkek çocuklarının ilkokuldan sonra köyde çoban ya da sanayide tamirci çırağı olduğu, kız çocuklarının ise tarlaya tarım işçisi olarak gönderildiği İskenderun’un Suçıkağı (Sakıt) köyünün çocukları...

Bundan 30 yıl öncesine kadar erkek çocuklarının ilkokuldan sonra köyde çoban ya da sanayide tamirci çırağı olduğu, kız çocuklarının ise tarlaya tarım işçisi olarak gönderildiği İskenderun’un Suçıkağı (Sakıt) köyünün çocukları artık Avrupa yolunda.

Okullaşma oranının hızla artığı Suçıkağı köyünde öğrenciler artık proje hazırlayarak Avrupa Birliği (AB) ülkelerine gidiyor. Tüm giderleri Avrupa Komisyonu tarafından karşılanan Comenius Projesi kapsamında, AB ülkelerinin öğrencileri de Suçıkağı köyüne geliyor.

Türkiye koordinatörlüğünü Suçıkağı Paşa Karaca Ortaokulu İngilizce Öğretmeni Hanefi Zobar´ın üstlendiği ‘Türk ve Litvanyalı Öğrenciler Kültürel Halı Dokuyor Projesi’nin Avrupa Komisyonu ve Türk Ulusal Ajansı tarafından onaylanmasının ardından, 13 yedinci sınıf öğrencisi Litvanya’ya gitti. Öğrenciler, Litvanyalı arkadaşlarına ve ailelerine vermek üzere Hatay’a özgü hediyeler götürdü.

Litvanya’nın başkenti Vilnus’a inen öğrencileri projenin Litvanya Koordinatörü Loreta Vaiciuliene ve Litvanyalı öğretmenler karşıladı. Öğrenciler daha sonra, Girkalnis kasabasına giderek onların gelişini yağmur altında bekleyen ailelerle buluştu.

Suçıkağı köyünden gelen öğrenci ve öğretmenler, Litvanyalı öğrencilerle birlikte Türk Konsolosluğu’nu ziyaret etti. Öğrencileri Konsolosluk Müsteşarı Zeynep Savaş Suca karşıladı. Konsolosluğun yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veren Suca, bu tür projelerin uzaktaki kültürleri birbirine yakınlaştırdığını ve kültürel birlikteliğe katkı sağladığını vurguladı. Türkiye’den götürülen hediyelerin takdiminin ardından, Hatay mutfağına özgü lezzetler sunuldu.

Öğrenciler, Litvanya Meclisi’ni de ziyaret etti. Milletvekili Gintautas Mikolaitis, heyete meclis hakkında detaylı bilgi verdi. Daha sonra alınan özel izinle Meclis’in tüm bölümleri gezildi. Litvanya’da Anneler Günü ile Babalar Günü arasında kutlanan Aile Günü münasebetiyle, Türk öğrencilerin konuk olduğu okulda program düzenlendi. Bu programda öğrenciler Hatay yöresi başta olmak üzere Türk halk oyunlarından örnekler sergilediler. Litvanyalı aileler, yöresel kıyafetler içindeki öğrencilerle Delilo oyunu sırasında tempo tuttu. Öğrenciler, Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta Karayit Türklerinin yaşadığı bölgeyi de ziyaret etti. Buradaki müzeleri ve evleri gezdi. Yarı Türkçe yarı Litvanca konuşan Karayit Türkleri ile sohbet ederek bilgi alışverişinde bulundular.

Proje hakkında bilgi veren Hanefi Zobar şunları söyledi: “Projemizin amacı öğrencilerimiz ve kurumlarımız arasında işbirliği ile öğrenciler arasında kültürel farkındalığı arttırmak ve iletişim yoluyla aslında farklı olduğunu düşündüğümüz kültürlerin birbirlerine ne kadar benzer olduğunu göstermek. Projemizin iki yıl sürecek aktivite programı boyunca öğrencilerimize önce Türkçe ve Litvanyaca dersi verilecek daha sonra dil öğrenimi, yerel danslar, yemek tarifleri, milli ve dini bayramlar, çağdaş çocuk edebiyatı ile desteklenecek. Bu amaçla 13 öğrencimizle 12 gün süreyle Litvanya´yı ziyaret ediyoruz.”

Hanefi Zobar, projenin Litvanya Koordinatörü Loreta Vaiciuliene, Türkiye’ye iki kez ziyarette bulunup çocuklara 40 saat ders verdi. Ayrıca çocuklar için 60 sayfalık Litvanyaca-Türkçe-İngilizce sözlük hazırlandığını aktaran Zobar, bu sayede çocukların hem İngilizcelerinin hem de Litvanyacalarının geliştiğini aktardı. Aynı şekilde kendisinin de Litvanya’ya iki kez gittiğini ve buradaki öğrencilere 40 saat Türkçe kursu verdiğini dile getirdi.

Hanefi Zobar, şimdi de Erasmus Programı kapsamında başvurusu yapılan, Türkiye, Litvanya, Danimarka, Polonya, Romanya ortaklığıyla gerçekleşecek olan “Avrupa Kitap Okuyor” projesi için çalıştıklarını söyledi. Zobar, projenin, Avrupa Komisyonu ve Türk Ulusal Ajansı tarafından destek görmesi halinde 2 yıl boyunca okullarda kitap okumaya yönelik sıra dışı çalışmalar yapılacağını sözlerine ekledi.

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.