Korkmaz Olayı Şüphelisinin Tutuklama Kararına Yaptığı İtiraz Reddedildi

Korkmaz Olayı Şüphelisinin Tutuklama Kararına Yaptığı İtiraz Reddedildi

Eskişehir'deki Gezi Parkı eylemleri sırasında eli sopalı kişilerce öldürüldüğü ileri sürülen Ali İsmail Korkmaz'ın olayıyla tutuklanan Serkan K.

Eskişehir'deki Gezi Parkı eylemleri sırasında eli sopalı kişilerce öldürüldüğü ileri sürülen Ali İsmail Korkmaz'ın olayıyla tutuklanan Serkan K.'nun tutuklama kararına yaptığı itiraz reddedildi. Avukatı aracılığıyla nöbetçi olan 1. Asliye Ceza Mahkemesi'ne başvuran Serkan K.'nın itirazı üst mahkeme olan Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevk edildi. Başvuruyu inceleyen Ağır Ceza Mahkemesi ise Serkan K.'nın olayda suç şüphesi bulunduğu gerekçesiyle tutuklama kararına yaptığı itirazı reddetti.

Eskişehir'de Gezi Parkı eylemleri sırasında 5 -6 kişinin sopalı saldırısı sonucu öldüğü iddia edilen üniversiteli Ali İsmail Korkmaz'ın hayatını kaybettiği olayla ilgili cumhuriyet başsavcılığının başlattığı soruşturma derinlemesine sürüyor. Olayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında Serkan K. isimli şüphelinin tutuklanması olayında yeni bir gelişme yaşandı. Eskişehir 6. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından Korkmaz'ın ölümüyle ilgili kuvvetli suç şüphesi bulunduğu gerekçesiyle tutuklanan Serkan K., CMK tarafından görevlendirilen avukatı aracılığıyla bu karara itirazda bulundu. Serkan K., Korkmaz'ın ölümünde ilişkisinin olmadığını belirterek, tutukluluğunun kaldırılması için nöbetçi olan Eskişehir 1. Asliye Ceza Ceza Mahkemesi'ne başvurdu. 1. Asliye Ceza Ceza Mahkemesi'de dilekçeyi bir üst mahkeme olan 1. Ağır ceza Mahkemesine gönderdi. Konuyla ilgili dosyayı inceleyen 1.Ağır Ceza Mahkemesi heyeti ise Serkan K.'nın Korkmaz'ın öldüğü olayda kuvvetli suç şüphesinin bulunduğuna kanaat getirdi. Bunun üzerine 1. Ağır Ceza Mahkemesi şüpheli Serkan K.'nın tutuklama kararına yaptığı itirazı reddetti.

ÖNCE TUTUKLANMIŞ SONRA ADLİ KONTROL ŞARTIYLA BIRAKILMIŞTI

Bu zamana kadar 18'den fazla kişinin ifadesine başvuran, 40'dan fazla kamera görüntüsünü inceleyen savcılık, bir süre önce sosyal medyada yer alan olaylara ilişkin görüntülerden yola çıkarak, ilde halk otobüsünde şoförlük yapan Serkan K.'yı, ardından da A.Ö.'yı gözaltına aldı. A.Ö., savcılıktaki ifadesinin ardından, tanıkların da tanımadığını belirtmesi üzerine serbest bırakıldı.

Sosyal medyadaki görüntülerde, elinde sopa ve eşofmanı ile olay yerinde görülen Serkan K. ise savcılık ifadesi sonrasında TCK 87/4 maddesinde tanımlanan kasten yaralama sonucu ölüm suçundan dolayı tutuklamaya sevk edildi. Mahkemede hakime 1,5 saat ifade veren şüpheli Serkan K., adli kontrol kararıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Hakkında yurtdışına çıkış yasağı konulan Serkan K.'nın haftada bir gün polis karakoluna giderek imza vermesi kararlaştırıldı. Ancak Serkan K.'nın tutuksuz yargılanması için serbest bırakılmasına, soruşturmayı yürüten savcıdan jet hızıyla itiraz geldi. Savcı, olayın şüphelisi olarak gözaltına alınan ve çıkarıldığı mahkemece adli kontrolle serbest bırakılan Serkan K. hakkında verilen karara itiraz etti. Soruşturmayı yürüten savcı, kuvvetli suç şüphesi bulunduğu gerekçesiyle Serkan K.'nın tutuklanması için kararı veren mahkemeye başvurdu. Savcılığın itirazını görüşen üst mahkeme olan Eskişehir 6. Asliye Ceza Mahkemesi, itirazı haklı bularak şüpheli S.K.'nın tutuklanması için yakalama kararı verdi ve bunun üzerine savcılık tarafından yakalama emri çıkarıldı. İkinci kez gözaltına alınan Serkan K., adliye ye getirilerek nöbetçi mahkeme tarafından verilen karar yüzüne okunarak vicahiye çevrildi. Akabinde tutuklanarak cezaevine gönderildi.
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.