Korkmaz Davası ‘güvenlik Tedbiri’ Gerekçesiyle Kayseri’ye Alındı

Korkmaz Davası ‘güvenlik Tedbiri’ Gerekçesiyle Kayseri’ye Alındı

Eskişehir'de Ali İsmail Korkmaz'ın dövülerek öldürülmesine ilişkin dava da yeni bir gelişme yaşandı.


Eskişehir'de Ali İsmail Korkmaz'ın dövülerek öldürülmesine ilişkin dava da yeni bir gelişme yaşandı. Korkmaz davasına bakan Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin ‘güvenlik’ gerekçesiyle yargılamanın başka bir ilde yapılmasına yönelik Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü'ne yaptığı başvuru neticelendi. Konuya ilişkin Eskişehir Valiliği, İl Emniyet Müdürlüğü ve Cumhuriyet Başsavcılığı'nın raporunu inceleyen Ceza İşleri Genel Müdürlüğü, Korkmaz davasının güvenlik gerekçesiyle başka bir ilde görülmesine karar verdi. Kararı değerlendiren konuyla yetkili Yargıtay 5. Ceza Dairesi ise davanın Kayseri’de görülmesine karar verdi. Buna göre, Korkmaz davası Kayseri Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlanacak.

Eskişehir’de Gezi Parkı eylemleri sırasında eli sopalı kişilerce dövüldüğü iddia edilen ve daha sonra tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden üniversiteli Ali İsmail Korkmaz olayına ilişkin iddianame, geçtiğimiz ekim ayında Eskişehir 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Ardından bir kamu görevlisi 5’i tutuklu 8 sanıklı Korkmaz davasının ilk duruşması 20 Kasım’da Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmesine karar verildi. Ancak davayı bakacak olan mahkeme, yargılamanın Eskişehir’de görülmesinin kamu güvenliği yönünden bir sorun oluşturabileceğine dair ve nakille ilgili Valilik, Emniyet ve Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan bilgi istedi. Konuya ilişkin yapılan araştırmanın ardından hazırlanan raporda, kamu güvenliğinin sağlanmasında güçlük yaşanacağı, provokasyonların olacağı istihbaratının olduğu vurgusu yapılarak davanın il dışına nakli yönünde görüş bildirildi. Söz konusu güvenlik raporunda, “Bahse konu davanın yargılama ve duruşmalarına Eskişehir adliyesinde devam edilmesi durumunda, kamu güvenliğinin sağlanmasında ciddi zorluklar yaşanabileceği, ayrıca Gezi olayları benzeri şiddet içerikli toplumsal olayların çıkmasına zemin oluşturabileceği öngörülmektedir.” denildi.

Söz konusu ‘güvenlik’ raporu üzerine Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesi davanın il dışına naklinin Yargıtay’dan istenmesi için Adalet Bakanlığı’na yazı yazdı. Mahkeme tarafından 1 Ekim’de Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü'ne gönderilen yazıda, Gezi Parkı gösterileri kapsamında ilde yoğun olayların yaşandığı, Korkmaz’ın bu gösterileri sırasında öldüğü vurgulandı. Korkmaz’ın ölümünden sonra adliye çevresinde ve şehirde “Adalet Nöbeti” ve “Adalet Yürüyüşü” eylemlerinin yapıldığı kaydedilen yazıda, “Yargılama sürecinde olayların yaşanma ihtimali, bu olaylar sırasında kamu güvenliğinin sağlanmasında zorluklar yaşanabileceği” ifade edildi. Bu nedenle davanın naklinin gerektiğini savunan mahkeme, Eskişehir Valiliği ve Başsavcılığı’nın da aynı görüşte olduğunu belirtti. Mahkemenin Adalet Bakanlığı’ndan davanın başka bir ilde görülmesi yönündeki yazıya 1 ay 10 gün sonra cevap geldi. Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü, Korkmaz davasının ‘güvenlik’ gerekçesiyle başka bir ile alınmasına onay verdi. Bunun üzerine bakanlığın kararı davanın görüleceği yerin belirlenmesi için Yargıtay’a gönderildi. Konuyu değerlendiren Yargıtay 5. Ceza Dairesi de, Korkmaz davasının oy birliğiyle Kayseri’de görülmesine karar verdi. Buna göre, Korkmaz davası bundan böyle Kayseri adliyesinde görülecek. 20 Kasım’da Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmesi ön görülen duruşma, Kayseri Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlanacak.

OLAY

Eskişehir'de 2 Haziran gecesi Gezi Parkı eylemleri sonrasında henüz kimliği belirlenemeyen kişi ya da kişilerce darbedilen üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz, 10 Temmuz'da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmişti. Soruşturmayı yürüten savcının talimatıyla Korkmaz'ın darp edilmesi olayına karıştığı iddiasıyla mahkemeye sevk edilen, aralarında bir polisin de bulunduğu İ.K, M.S, R.K, M.V. ve E.H tutuklanmıştı. Polis memurları Ş.G, H.E. ve Y.A'nın ise tutuksuz yargılanmasına karar verilmişti.
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.