Körfez’de Bu Yıl 128 Milyar Dolarlık İnşaat Tamamlanacak

Körfez’de Bu Yıl 128 Milyar Dolarlık İnşaat Tamamlanacak

Altı üye ülkeden oluşan Körfez İşbirliği Konseyi’nde bu yıl sonuna kadar tamamlanması beklenen inşaat projelerinin değerinin 128.5 milyar doları bulduğu bildirildi.Dubai merkezli Ventures ME adlı firma tarafından yapılan araştırmaya göre...

Altı üye ülkeden oluşan Körfez İşbirliği Konseyi’nde bu yıl sonuna kadar tamamlanması beklenen inşaat projelerinin değerinin 128.5 milyar doları bulduğu bildirildi.

Dubai merkezli Ventures ME adlı firma tarafından yapılan araştırmaya göre bu yıl tamamlanacak projelerin değeri 2013’teki proje değerine (66.9 milyar dolar) kıyasla yüzde 92 artış gösterecek.

Araştırmaya hem inşaat hem de iç dizayn piyasalarının dahil edildiği ve araştırmada konut, ticari, konaklama, perakende satış, eğitim ve medikal olmak üzere başlıca altı sektörün incelendiği kaydedildi.

Toplam 128 milyar doları aşan inşaat piyasasının yarısından fazlasına medikal (yüzde 24.4), konut (yüzde 23.3) ve konaklama (yüzde 22.6) sektörleri hakim oldu. Önceki yıla kıyasla en büyük artış özellikle konaklama ve sağlık sektörlerindeki projelerde görüldü.

Tamamlanmış konaklama binalarının değerinin bu yıl 3.68 milyar dolardan 29 milyar dolara çıkmasının beklendiği ve bunun da yüzde 700’lük bir artış olduğu belirtildi. Benzer şekilde tamamlanmış sağlık tesisi binalarının değerinin yüzde 725’lik artışla 31.4 milyara ulaşacak.

Araştırmaya göre tamamlanmış yapıların büyük kısmı Ortadoğu’nun en büyük ekonomisine sahip Suudi Arabistan’da görülecek. Sektörel olarak Krallık’taki tamamlanmış yapıların değeri söyle olacak: konut (34.4 milyar dolar), konaklama (3.8 milyar dolar), ticari (8 milyar dolar) ve eğitim (4.38 milyar dolar).

Körfez genelinde bu yıl konaklama, ticari ve eğitim sektörlerinde ilk sırada Suudi Arabistan, sağlık ve konut sektörlerinde ise Birleşik Arap Emirlikleri gelecek.

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.